Dentium Yazır'a Hoşgeldiniz...

 

Kaç Tür Diş Protezi Vardır? Diş Protez Çeşitleri

Kasım 9, 2022

Kaç Tür Diş Protezi Vardır? Diş Protez Çeşitleri

Birçok farklı işlemi başarılı bir şekilde yapan dişler, iyi bakılmadığı zaman farklı problemlerle karşı karşıya kalabilmekte. Böyle durumlarda dişlerin kaybedilmesi söz konusu olur. Yerine ise protez olarak bilinen yapma diş yapılmaktadır. Bunun birden fazla çeşidi bulunur.

dis protez 1

Protez Diş Çeşitleri Nelerdir?

Diş protezi türleri 4 tanedir. Bunlardan birisi total, tam damak protez diş olarak tanımlanmaktadır. Diğeri bölümlü, yani kancalı olandır. Çıt çıt proteze ek olarak bir de implant üstü olanlar kullanılır. Bunların tümü farklı özellikleriyle öne çıkmaktadır. Kullanımı çerçevesinde hastanın ağız ve diş yapısı göz önünde bulundurulmaktadır. Kaç tane diş kaybedilmiş, çene dokusu zayıf mı gibi soruların yanıtlanmasından sonra uygun olanı takılmaktadır.

İmplant Üstü Hareketli Protezler

İmplant üstü hareketli protezler, özellikle ilgili yapının çok sık hareket etmesinden de dolayı sıkıntı çeken hastalar için oldukça idealdir. Bu noktada implant kavramından bahsetmek lazımdır. İmplant, bir vida olarak tanımlanabilmekte. Protezin konumunun sabitlenmesi için kullanılmaktadır. Aynı zamanda üstüne yapma diş takılabilir. Mevcut sistemde implantlar, adeta doğal olmayan bir diş kökü gibi çalışmaktadır. Vidalarla tutturulma işlemi sayesinde, protezin sağa sola ya da aşağı yukarı hareket etmesinin önüne geçilmektedir. Minimum olarak 2 tane yerleştirilmektedir. Bir denge oluşturulmaktadır. Bunun sayısı, protezin durumuna ve hastayı ne kadar rahatsız ettiğine göre değişiklik gösterir. Mevcut protezler, kişide ortaya çıkan konuşma, çiğneme problemlerinin çözümünde başarılı bir sonuç verir.

dis protez 2jpg

Kancalı Protez Diş

Kancalı protez diş, bir hastanın ağzındaki dişlerin çok büyük bir bölümü kaybedildiği zaman kullanılmaktadır. Bu noktada tercih edilme sıklığı genellikle çok fazladır. Sisteme göre protez kroşe olarak bilinen bir yapı da vardır. Bunlar herkesin bildiği kancadır. Böylelikle sorunsuz bir biçimde dişlere tutturulması sağlanmakta. Kullanımı çok kolaydır. Aynı zamanda kişide bir rahatsızlık duygusunun ortaya çıkmasını engellemektedir. Zaman zaman destek alınan diş, oldukça büyük bir baskıya maruz kaldığında, çeneyle olan bağlantının kesilmesi gibi durumlar görülebilir. Böyle hallerde çekim işlemi uygulanır. Uygulama öncesinde hastanın ağız içindeki kemik dokusu kontrol edilmektedir. Eğer istenen seviyede ise implant olarak bilinen işlem gerçekleştirilerek, protezin monte edilmesi sağlar.

Total Protez Diş Nedir?

Zaman zaman bazı hastaların ağzında, farklı gerekçelerden dolayı diş kaybolabilir. Bu tip sorunlarda uygulan proteze total adı verilmektedir. Tam damak da denilir. İlgili yapı desteği, damağın olduğu bölümden alır. Hem daimi hem de geçici türleri bulunur. Diş çekiminin başarılı bir şekilde yapılmasından sonra yaklaşık 12 haftanın geçmesi gerekir. Böylelikle ağız, protez için hazır olmaktadır. Ancak geçici protez uygulanacağı zaman bunun için beklemeye gerek bulunuz. Kullanımı çok zor değil. İstenildiği vakit çıkarılması, temizlenmesi de mümkündür. Ancak total protezlere alışılması belli bir süre alabilir.

Çıt Çıt Protez

Çıt çıt protez, son yıllarda en çok karşımıza çıkan ve nispeten yeni bir uygulama olur. Hassas tutuculu bir yapısı da vardır. Destek aldığı yere baktığımız zaman karşımıza damak ve dişler çıkmaktadır. Çünkü bu tip bir protezin uygulanabilmesi için hastanın ağzında diş olması da şarttır. Birçok avantaj sağlamaktadır. Bunlardan birisi; kullanımın kolay olması gerekir. Çünkü çıt çıtlı bir yapısı bulunur. Özel bir şekilde tasarlanmış olan pin dikkat çekmektedir. Bu, bir yuvaya geçer. Aynı zamanda çıt çıt protez, kancalı gibi kötü bir görünüme sahip olmaz. Dışarıdan bakıldığı zaman protezin anlaşılması çok zordur. Özellikle estetiğe önem veren kişilerin beklentilerini karşılayabilir. Dişlere bağlanması çok sıkıdır. Son yıllarda destek yeri ön diş olarak belirlenmektedir. Düzenli bir biçimde mutlaka temizliğinin yapılması da şarttır.

Dentium Ağız Ve Diş Sağlığı Polikliniği

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

bt_bb_section_top_section_coverage_image

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.