Dentium Yazır'a Hoşgeldiniz...

 

Diş Taşı Temizliği

Diş taşı temizliği aynı zamanda tartar temizliği, detertraj olarak da bilinir. Bakteri plağının dişler üzerinde sertleşmesiyle oluşan sarı veya kahverengimsi rengi ile diş üzerinde fark edilebilen diş taşlarının temizlenmesi işlemidir. Diş hekimimiz öncelikle ağız içi muayenesi yaparak standart diş taşı temizliği mi yoksa diş eti hastalıklarında olduğu gibi daha ileri düzey bir temizlik mi yapılması gerektiğine karar verir.
Standart diş taşı temizliğinde diş hekimimiz, artıkları, plakları diş taşlarını dişlerinizin arasından ve diş eti çizginizden temizler. Arkasından da özel bir pasta ile her dişinizi parlatmak için polisaj yapar. Son olarak gerek görülürse diş ipiyle bazı diş aralarınızı temizler ve size diş ipi kullanımı ve fırçalama ile ilgili tavsiye ve önerilerde bulunur.

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Diş Taşı Belirtileri Nelerdir?

 • Diş taşı başlangıçta çok anlaşılmasa da zamanla gözle görülür hâle gelir. Bu görünüm sarı veya kahverengiye dönük, temiz olmayan şekildedir.
 • İlk süreçlerde fırçalama yardımıyla temizlenip ortadan kaldırılabilse de iyice sertleştiği zaman fırçayla temizlenmesi oldukça zordur.
 • Diş taşı ilerleyen süreçlerde tahrişlere sebep olur. Tahriş ise zamanla iltihaplar, kanamalar ve çeşitli hastalıklar oluşturur. Bunlar, diş taşının dişlerin derinliklerine yayıldığını gösteren en net belirtilerdir.
 • İleriki aşamalarda, tahriş ve iltihaplar apse ve şişkinlikler oluşturabilir. Özellikle diş eti çizgisinin alt kısmında yer alan diş taşlarının rengi siyaha dönük olur. Bu da diş taşının en son aşamalara kadar ilerlediğini gösteren belirtilerdendir.
Diş Taşı Temizletmeden Önce Neler Bilmeliyiz?

Diş Taşı Ağız Sağlığını Nasıl Etkiler?

Dişlerde ve diş eti çizgisinde tartar birikmesine izin verildiğinde, ciddi ağız sağlığı problemleri gelişebilir. Tartar, plakların yapışması için daha yapışkan ve pürüzlü bir yüzey sağlar. Plak da diş eti hastalığı ve çürük gibi rahatsızlıklara yol açabileceği için oldukça önemli bir konudur.

Tartar ayrıca kozmetik problemler yaratabilir. Gözenekli yapısı nedeniyle lekeleri kolayca emebilir. Çay veya kahve gibi yüksek pigmentli içecekler tükettiğinizde dişinizdeki bu tartar tabakası kararabilir.

Diş Taşı Oluşumunu Önlemenin Yolları Nelerdir?

Diş Taşı oluşumunu önlemek için adımlar atabilirsiniz. İyi bir ağız hijyeni rutini sayesinde plak sertleşme şansı olmadan giderilebilir. Dişlerinizi günde iki kez yumuşak kıllı bir diş fırçasıyla fırçalayın. Diş fırçanız tüm diş ve diş eti yüzeylerinize erişemediğinden, günde bir kez diş ipi kullanmayı da unutmayın. Geleneksel diş ipi kullanmakta sorun yaşıyorsanız, diş arası fırçaları gibi alternatif aletler hakkında diş hijyeni uzmanınızla konuşun.

Mükemmel fırçalama ve diş ipi kullanma alışkanlıklarınız olsa bile, kontroller için diş hekiminizi düzenli olarak görmeniz gerekir. Bu randevularda, diş fırçanız ve diş ipinizle kaçırdığınız plaklar giderilebilir.

Diş Taşı Temizletmek Zararlımıdır?

Diş taşı temizletmek, zararlı değildir. Bahsettiğimiz gibi dişlerde oluşan bu taşlar, bakterilerin plaklar halinde bir süre sonra taşlaşması neticesinde oluşmaktadır. Bu ve bunun gibi oluşumlar asla yararlı oluşumlar değildir. Diş taşları; ağız kokusu, diş renklenmeleri, diş eti rahatsızlıkları, çürükler vb. birçok sorun ile ağız ve diş sağlığımıza zarar vermektedirler. İlerleyen dönemde diş kaybına yol açabilecek durumlara sebebiyet vermemek adına diş taşlarını temizletmek en doğru olan davranıştır.

[bold_timeline_item_button title=”Expand” style=”” shape=”” color=”” size=”inline” url=”#” el_class=”bold_timeline_group_button”]

Diş Taşı Temizlemenin Avantajları:

Ağız bakımının düzenli olarak yapılmaması sonucu diş kayıpları yaşanır, bunların en büyük sebebi ise diş taşlarıdır. Diş taşlarının temizliği sırasında diş minesi hiçbir zarar görmez.

 • Temizlik esnasında hastalıklı dokular ve plakların tamamı ağızdan uzaklaştırılır.
 • Diş taşı temizliği sayesinde dişetleri sağlıklı bir görünüm kazanır.
 • Pembemsi, gevşek olmayan ve sağlam dişetlerine sahip olunur.
 • Diş sallanmaları ve yer değiştirmeleri önlenir, dişler daha beyaz ve güçlü bir hale gelir.
 • İltihaplanmalar ve diş kayıpları önlenir.
 • Dişetlerinde meydana gelen kanamalar giderilir.
 • Tedavisi çok zor olan dişeti çekilmesinin önüne geçilir.
 • Yoğun diş taşı oluşumu sebebiyle meydana gelen rahatsız edici ağız kokuları yok edilir.

Hastalarımızdan
Yorumlar

Fatih Şen

Yaşlı anacığıma gösterdiği özel ilgi ve yapmış olduğu harika dişler için Tuğba hocama çok teşekkür ederim. Herkese tavsiye ederim ağzında yaralar vardı, Tuğba hocamın tedavisi sayesinde yaralar kısa sürede iyileşti. Artık annem sağlıklı bir şekilde yemek yiyebiliyor.

Ahmet Kart

Dr. Dt. Mücella Tezcan’dan çok memnun kaldım. 2.5 yıllık diş teli tedavimin ardından dişlerim düzeldi, ortodontik tedavim devam ediyor. Kendisi bilgili ve tecrübeli bir hekim. Karşısındaki kişiyi sabırla dinleyen, bilgilendiren, güler yüzlü ve dakik bir hekim ,randevu saatlerine düzenli bir şekilde uyuyor. İyiki de Mücella Hanım’ı doktorum olarak seçmişim.

Özlem Can

Merhabalar benim ön dişimde kırılma ve çürüme olmuştu o yüzden Burcu hocama gittim .Burcu hocam sayesinde dişlerim çok güzel oldu, emeğine sağlık hocam. Kesinlikle tavsiye ediyorum ,güler yüzlü ,işinde son derece başarılı bir doktor kendisi.

Mehtap Üzüm

Reşat Bey, çok ilgili, güler yüzlü, işini severek yapan bir diş hekimi. Bugüne kadar yaptırdığım kanal tedavilerinden çok memnun kaldım. Ayrıca diş beyazlatma işlemini de ağrısız bir şekilde yaptırmak isterseniz doğru adres. Güvenerek tedavi olabilirsiniz.

Dentium Yazır Polikliniği

Randevu Alın

 • Randevunuzu Oluşturun
 • Randevu Sistemi Nasıl Çalışıyor ?

Randevunuzu hekim belirterek oluşturduğunuz zaman, seçtiğiniz hekiminizin müsaitlik durumuna göre randevu saati belirlenip size e-posta veya telefon numaranız ile dönüş sağlanacaktır. Doktor tercihiniz yok ise seçimi boş bırakıp, uygun uzman hekimlerimizin en erken boş randevu saatinde randevunuz oluşturulup size dönüş sağlancaktır.

Dentium Ağız Ve Diş Sağlığı Polikliniği

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

bt_bb_section_top_section_coverage_image

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.