Dentium Yazır'a Hoşgeldiniz...

 

Ortodontik Tedavi Nedir?

Ortodonti; çene, diş ve yüz bozukluklarının teşhis, tedavi ve önlenmesi ile ilgilenen bilim dalıdır. Ortodontik tedavi, küçük çocuklarda çene gelişimine yardım ederek dişlerin doğru pozisyonlarda olmalarına yardımcı olur, yetişkinlerde ise var olan çapraşıklık ve kapanış düzensizliklerinin, ayrıca  çene yüz bozukluklarının düzeltilmesini sağlar.

Ortodontik tedavi ile daha sağlıklı bir ağıza, daha etkileyici bir görünüme ve daha uzun süre ağzınızda kalacak dişlere sahip olabilirsiniz. Bunun yanında ortodonti; Doğuştan ya da sonradan oluşan çene ve yüz bozukluklarının tedavisinde, tıp ve diş hekimliğinin çeşitli branşları ile ortak çalışmalar yapar.

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Ortodonti Tedavisinin Yapıldığı Durumlar

Diş dizilişlerindeki düzensizlikleri gidermek, Daha iyi bir çiğneme sağlamak, Varsa konuşma bozukluklarının düzeltilmesine yardımcı olmak, Solunum mekanizmasını düzenlemek, Yüze ve dişlere normal görünüm ve estetik kazandırmaktır. Güzel bir gülüşün insan ilişkilerindeki önemini keşfeden birçok kişi dişlerindeki bozuklukları gidermek istemektedir.

Ortodontik Tedaviler 5 Türe Ayrılır;

Günümüzde Ortodontik Hastalıklar türlerine göre 2 kategoriye sınıflandırılır. Bunlar;

 • Dişsel Bozukluklar
 • İskeletsel Bozukluklar

Dişsel Bozukluklar

 Sadece dişlerin diziliminde düzensizliklerin bulunduğu bu alt gruba çapraşıklık, diastema (dişlerin aralıklı dizimi), derin kapanış, açık kapanış ve çapraz kapanış gibi bozukluklar örnek verilebilir.

İskeletsel Bozukluklar

Alt ve üst çenelerin birbirleriyle ve yüz kemikleriyle olan ilişkilerinin bozulduğu bu grupta ise üst çene ileriliği, alt çene geriliği ya da alt çene ileriliği, üst çene geriliği gibi bozukluklar yer almaktadır. Tedavilerine iskeletsel büyüme tamamlanmadan daha erken yaşlarda başlanılmalıdır. Ayrıca dişsel bozukluklara göre tedavi süresi daha uzundur. Çocukların ilk ortodonti muayenesi daimi dişlerinin çıkmaya başladığı 6-7 yaşlarında yapılabilir. Bu yaşlarda ortodontik tedaviye her zaman başlanılmasa da, ileride gerekebilecek tedavi zamanlaması bu muayene sonrası belirlenebilmektedir.  

 

Metal Diş Teli

Ortodontik tedavilerde diş teli türleri arasında en sık tercih edileni metal diş telleridir. Elbette bu diş tellerini daha sık tercih edilmesinin nedeni gayet dayanıklı bir yapıya sahip olmasıdır. Bu özelliği sayesinde tedavinin daha kısa sürede sonuçlanması da mümkün olabiliyor. Hastanın yaşı ve dişlerdeki bozukluk düzeyinde bağlı olarak tedavi süresi değişiyor olsa da ortalama 2 yıl gibi bir zaman diliminde başarılı bir sonuç aldığınızı söyleyebiliriz.

Şeffaf Plak Tedavisi

Kimi zaman hastalar özellikle de estetik görünüm noktasında diş teli tedavisini tamamen reddedebiliyor. Bu gibi durumlarda diş teli türleri yerine şeffaf plak tedavisinin uygulanması tercih edilebilir. Ancak diş bozukluğunun çok fazla olduğu kişiler için bu yöntemin ideal olmadığını da belirtmek gerekiyor. Sadece hafif diş bozukluğu durumunda başarılı bir sonuç alınabilir. Bu konuda yapılacak basit bir muayene işleminin ardından diş hekiminizden görüş alabilirsiniz.

Porselen Diş Teli

Porselen diş telleri de diş teli türleri arasında bulunuyor. Bu diş tellerinin özellikle estetik görünüme önem verenler tarafından tercih edildiğini söyleyebiliriz. Bu diş telleri görsel açıdan metal diş tellerinden daha estetik bir görünüm sunar. Ancak dayanıklılık bakımından metal diş tellerine bir üstünlüğü olmadığını belirtmek gerekiyor. Bununla birlikte porselen diş tellerini tercih edenler biraz daha uzun bir tedavi sürecini göze almalıdır.

Lingual Diş Teli

Şayet hastalar şeffaf diş tellerini dahi asla görünmesini istemiyorsa bu durumda devreye lingual diş teli türleri giriyor. Bu diş tellerinin çoğunlukla yetişkinler için kullanıldığını belirtebiliriz. Bu yöntemde diş telleri dişin ön bölümünde değil, arka yüzeyinde yani iç kısmına yerleştiriliyor. Bu diş telinin en önemli avantajı dışarıdan görünmüyor olmasıdır. Hastalar gülümseme ya da konuşma sırasında diş telinin görüneceği endişesi yaşamaz. Ancak bir de dezavantajı var. O da alışma sürecinin diğer diş tellerine nazaran daha uzun olmasıdır. Aynı zamanda tedavi süresi de daha uzun olur bu sürede genellikle 2 yıldan başla ve 3 yıla kadar uzayabilir.

[bold_timeline_item_button title=”Expand” style=”” shape=”” color=”” size=”inline” url=”#” el_class=”bold_timeline_group_button”]

Ortodontik Tedavisinin Avantajları

Ortodontik tedavisi yaptırmak sizin hem fiziksel hemde ruhsal sağlınızın onarmakta yardımcı olur. Bu avantajlar;

 • Diş telinin en büyük avantajı sağlıklı ve düzgün sıralı dişlere-estetik dişlere kavuşmaktır.
 • Düzgün sıralı dişlerle özgüven kazanır, rahatca gülebilirsiniz.
 • Diş teli estetik görünümünün yanı sıra ortodontik sorunlar da çözülür.
 • Yamuk dişler ile çiğneme zorluğu oluşmaktadır. Diş teli tedavisi ile düzelen dişler çiğnemeyi kolaylaştırır.
 • Bazı durumlarda dişler konuşmayı zorlaştırabilir, düzelen dişler bu problemi de ortadan kaldırır ve sizlere daha kolay konuşma imkanı sunar.
 • Dişler çok sıkışık olduğu durumlarda ağızda oluşan bakteriler temizlenemediğinden diş taşı gibi problemler daha sık görülmektedir. Diş taşı daha sonraları çürüklere dönüştüğünden diş kaybı da yaşanabilir. Düzgün dişlerde temizlik daha kolay olduğundan çürük, diş kaybı gibi sorunlar daha az görülmektedir.
 • Büyük ortodontik sorunlar ilerleyen yaşlarda çene ameliyatı gerektirebilir. Erken yaşlarda diş teli taktırmak ilerde çene ameliyatı sorunlarını ortadan kaldırır.
 • Diş teli tedavisi sonlandığında dudak, ağız ve yüz şeklinizde olumlu anlamda değişimler olur.
 • En önemlisi özgüveninizde artış olur, kendinize güveniniz gelir ve güzelce gülümsersiniz.

Hastalarımızdan
Yorumlar

Fatih Şen

Yaşlı anacığıma gösterdiği özel ilgi ve yapmış olduğu harika dişler için Tuğba hocama çok teşekkür ederim. Herkese tavsiye ederim ağzında yaralar vardı, Tuğba hocamın tedavisi sayesinde yaralar kısa sürede iyileşti. Artık annem sağlıklı bir şekilde yemek yiyebiliyor.

Ahmet Kart

Dr. Dt. Mücella Tezcan’dan çok memnun kaldım. 2.5 yıllık diş teli tedavimin ardından dişlerim düzeldi, ortodontik tedavim devam ediyor. Kendisi bilgili ve tecrübeli bir hekim. Karşısındaki kişiyi sabırla dinleyen, bilgilendiren, güler yüzlü ve dakik bir hekim ,randevu saatlerine düzenli bir şekilde uyuyor. İyiki de Mücella Hanım’ı doktorum olarak seçmişim.

Özlem Can

Merhabalar benim ön dişimde kırılma ve çürüme olmuştu o yüzden Burcu hocama gittim .Burcu hocam sayesinde dişlerim çok güzel oldu, emeğine sağlık hocam. Kesinlikle tavsiye ediyorum ,güler yüzlü ,işinde son derece başarılı bir doktor kendisi.

Mehtap Üzüm

Reşat Bey, çok ilgili, güler yüzlü, işini severek yapan bir diş hekimi. Bugüne kadar yaptırdığım kanal tedavilerinden çok memnun kaldım. Ayrıca diş beyazlatma işlemini de ağrısız bir şekilde yaptırmak isterseniz doğru adres. Güvenerek tedavi olabilirsiniz.

Dentium Yazır Polikliniği

Randevu Alın

 • Randevunuzu Oluşturun
 • Randevu Sistemi Nasıl Çalışıyor ?

Randevunuzu hekim belirterek oluşturduğunuz zaman, seçtiğiniz hekiminizin müsaitlik durumuna göre randevu saati belirlenip size e-posta veya telefon numaranız ile dönüş sağlanacaktır. Doktor tercihiniz yok ise seçimi boş bırakıp, uygun uzman hekimlerimizin en erken boş randevu saatinde randevunuz oluşturulup size dönüş sağlancaktır.

Dentium Ağız Ve Diş Sağlığı Polikliniği

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

bt_bb_section_top_section_coverage_image

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.