Dentium Yazır'a Hoşgeldiniz...

 

Dijital Diş Hekimliği

Günümüz diş hekimliği olanakları, inovatif teknoloji sayesinde hekim için kolaylık, hastalar için de konfor sağlamaktadır. 1980’ li yılların başından itibaren geliştirilen CEREC CAD/CAM sistemler sayesinde, eskiden günlerce süren diş restorasyon tedavileri, 1-2 saat gibi çok kısa bir sürede tamamlanabilir duruma gelmiştir. Ağız içerisinden kolaylıkla görüntü alabilen özel bir kamera sayesinde restorasyon yapılacak dişin ölçüsü dijital olarak alınmakta ve bilgisayar ortamına aktarılmaktadır. 10-15 Dakika içerisinde dijital restorasyon tasarımı mikron boyutunda bir hassaslıkla yapılır ve üç boyutlu printer seçilen porselenin cinsine göre, 5-15 dakika arasında hiç el değmeden üretimini tamamlar. Sonrasında yapılacak cilalama işlemi sonrası, restorasyon ağız içerisine uygulanabilecek hale getirilmiş olur. Tedavinin toplam süresi yapılacak restorasyon sayısına göre değişkenlik gösterir. Fakat genellikle tedavi bir gün içerisinde, hastaların geçici diş ile yaşamasına gerek kalmadan tamamlanmaktadır.

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Dijital Diş Hekimliği İle Yapılan Tedaviler:

 • Dijital diş hekimliği, kanal tedavisi sonrasında oluşan dişlerin restorasyon tedavisinde kullanılabilir.
 • Önceden restore edilen dişlerin yüz ve ağız için daha uygun bir hale getirilebilmesi için bu yöntemi başvurulabilir.
 • Onley inley porselen dolgu tedavilerinde yine dijital diş hekimliğine başvurabilirsiniz.
 • Dental implant yaptıran hastaların implant üstü tamamen porselen kaplama yaptırma tedavisinde dijital diş hekimliğine başvurabilirler.

Dijital Diş Hekimliği Öncesi Neler Öğrenmeliyiz.

Günümüzde İmplant tedavileri ve türlerine göre 5 kategoriye sınıflandırılır. Bunlar;

 • Dizayna Göre Sınıflandırma
 • Bağlantı Mekanizmasına Göre Sınıflandırma
 • Makroskopik Yapıya Göre Sınıflandırma
 • Yüzeye Göre Sınıflandırma
 • Kullanılan Materyale Göre Sınıflandırma

CAD-CAM Sistemi Nasıl Çalışır?

Ağız içinden kamera ile hazırlanmış kavitenin veya prepare edilmiş dişin optik, dijital ölçüsü alınır. Amaca uygun bilgisayar programı ile tasarımı yapılır, blok kazınır Klinikle kullanılan CAD CAM sistemi ile dijital ölçünün alınmasını takiben, tasarım ve üretim hastanın yanında gerçekleştirilmekte ve işlem tek seansta bitirilebilmektedir.

Dental Cad/Cam sistemleri diş hekimliğinde bilgisayar desteği ile direk olarak hasta ağzından dijital ölçü alma tarama ve buna uygun restorasyonların hazırlanabildiği günümüz teknolojisidir.

Dijital Diş Hekimliği ile Yapılan Tedavileri Aşağıdaki Gibi Sıralamak Mümkündür

 • Kanal tedavi sonrası aşırı harap dişlerin restorasyonu
 • Daha önce restore edilmiş dişlerin daha estetik ve daha uyumlu restorasyonlarla değiştirilmesi
 • İnley-onley porselen dolgular
 • Dental İmplant üstü full porselen restorasyonlar

Koni ışınlı bilgisayarlı tomografi görüntüleme (CBCT)

Koni ışınlı BT dişlerin ve ağız içinin üç boyutlu konik görünümünü sağlayan bir X-ışını cihazıdır. CBCT ile çene kemiği sınırları, çene kemiğine gömülü dişler, implant yerleşimi sırasında risk teşkil eden anatomik sınırları değerlendirilebilir. Ayrıca kist tümör gibi ağız içi patolojik oluşumlar tespit edebilir.

Ağız İçi Kameralar

Diş hekimlerinin ağızda geleneksel ölçü kaşığı ve ölçü maddelerini kullanmadan daha konforlu bir şekilde ağız içi ölçü almalarını sağlar. Ağız içi kamera ağızda görülmesi zor alanların ayrıntılı bir görünümünü sağlayabilir. Ağızdaki sorunları doğru bir şekilde tanımlamaya yardımcı olur.

[bold_timeline_item_button title=”Expand” style=”” shape=”” color=”” size=”inline” url=”#” el_class=”bold_timeline_group_button”]

Dijital Diş Heimliğinin Avantajları:

 • Hastanın klinikte geçirdiği süre ve seans sayısı azalır. Tek seansta ve prova yapılmaksızın işlemler bitirilebilir. Unutulmamalı ki estetik gülüş garantisi hiçbir sistem ile verilemez. Fakat hatalar en aza indirilir, ideal teknik altyapı oluşturulur, hasta ve hekim yönlendirmelerine göre tedavi sonlanır.
 • Bilgisayar destekli tedavi sürecinde teknik hata oluşma ihtimali çok azdır. Ölçünün büzülmesi, bozulması sorunları ortadan kalkmıştır.
 • Bilgisayar sisteminde dizayn edilen formda üretim yapılır.
 • İmplant uygulamalarında hastaların güzel görünmeme endişesi giderilir. Dişsiz görünüm olmaksızın; Cad/Cam sistemleri ile kısa süre içinde geçiciler yapılır.
 • Ölçü almak için malzeme kullanılmadığı için bazı kişilerde önlenemeyen mide bulantısı gibi rahatsızlıklar yaşanmaz. Konforlu seanslar gerçekleşir.
 • Cihazdaki katalog yardımıyla hasta kendisine uygun gördüğü diş tasarımını seçer.
 • İşlemler biter bitmez; geçici dişler üretilebilir.
 • Tedaviler çoğunlukla tek seansta biter. Bazı tedaviler için 3-4 gün zaman gerekebilir.

Hastalarımızdan
Yorumlar

Fatih Şen

Yaşlı anacığıma gösterdiği özel ilgi ve yapmış olduğu harika dişler için Tuğba hocama çok teşekkür ederim. Herkese tavsiye ederim ağzında yaralar vardı, Tuğba hocamın tedavisi sayesinde yaralar kısa sürede iyileşti. Artık annem sağlıklı bir şekilde yemek yiyebiliyor.

Ahmet Kart

Dr. Dt. Mücella Tezcan’dan çok memnun kaldım. 2.5 yıllık diş teli tedavimin ardından dişlerim düzeldi, ortodontik tedavim devam ediyor. Kendisi bilgili ve tecrübeli bir hekim. Karşısındaki kişiyi sabırla dinleyen, bilgilendiren, güler yüzlü ve dakik bir hekim ,randevu saatlerine düzenli bir şekilde uyuyor. İyiki de Mücella Hanım’ı doktorum olarak seçmişim.

Özlem Can

Merhabalar benim ön dişimde kırılma ve çürüme olmuştu o yüzden Burcu hocama gittim .Burcu hocam sayesinde dişlerim çok güzel oldu, emeğine sağlık hocam. Kesinlikle tavsiye ediyorum ,güler yüzlü ,işinde son derece başarılı bir doktor kendisi.

Mehtap Üzüm

Reşat Bey, çok ilgili, güler yüzlü, işini severek yapan bir diş hekimi. Bugüne kadar yaptırdığım kanal tedavilerinden çok memnun kaldım. Ayrıca diş beyazlatma işlemini de ağrısız bir şekilde yaptırmak isterseniz doğru adres. Güvenerek tedavi olabilirsiniz.

Dentium Yazır Polikliniği

Randevu Alın

 • Randevunuzu Oluşturun
 • Randevu Sistemi Nasıl Çalışıyor ?

Randevunuzu hekim belirterek oluşturduğunuz zaman, seçtiğiniz hekiminizin müsaitlik durumuna göre randevu saati belirlenip size e-posta veya telefon numaranız ile dönüş sağlanacaktır. Doktor tercihiniz yok ise seçimi boş bırakıp, uygun uzman hekimlerimizin en erken boş randevu saatinde randevunuz oluşturulup size dönüş sağlancaktır.

Dentium Ağız Ve Diş Sağlığı Polikliniği

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

bt_bb_section_top_section_coverage_image

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.