Dentium Yazır'a Hoşgeldiniz...

 

Pedodonti Nedir?

Pedodontist kimdir?

Diş Hekimliği Fakültelerinde 5 yıllık lisans eğitimlerinin tamamlanmasının ardından Diş Hekimliği Fakültesi Klinik Bilimlerine bağlı Pedodonti Anabilim Dalında uzmanlık ya da doktora eğitimi almış diş hekimlerine pedodontist ya da çocuk diş hekimi adı verilmektedir.

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Pedodontistler neler yapar?

Pedodontistler neler yapar?

 • Çocuklarda diş hekimi korkusu (dental fobi) oluşmamasını sağlarlar, çocuklar için diş tedavisini keyifli bir oyuna çevirirler.
 • Çocuğun çürük risk grubunu belirleyerek kişiye özgü koruyucu programlar düzenler.
 • Çocuklarda ağız-diş bakımı hakkında hem çocuğu hem aileyi bilgilendirir.
 • Çocuğun beslenme alışkanlığını düzenler.
 • Diş çürüğü oluşmadan uygulanabilecek koruyucu uygulamaları düzenler ve uygular. (Fissür Örtücü, Flor Uygulamaları)
 • Süt ve genç daimi dişlerin restoratif ve endodontik tedavilerini yapar. (Dolgular, Kanal tedavileri, Ampütasyonlar)
 • Çocuğun çene ve diş gelişiminin düzenli ilerlemesini kontrol ederler.
 • Koruyucu ortodontik tedaviler yapar.
 • Kötü ağız alışkanlıklarının durdurulmasına yönelik tedaviler yapar. (Parmak emme, Tırnak yeme, Kalem ısırma vs.)
 • Süt dişlerinin çekimlerini ve gerekli ise yer tutucu ve çocuk protezi yapar.
 • Çocuk dental bir travma yaşadıysa bununla ilgili takipleri ve tedavileri yürütür.
 • Özel ilgi gerektiren çocukların diş tedavilerini ameliyathane şartlarında sedasyon ya da genel anestezi altında yapar.
Pedodonti Hakkında Neler Bilmeliyiz?

Periapikal Film Nedir?

Periapikal filmin ne olduğu hakkında bilgi verelim. Periapikal film diğer bir adıyla periapikal röntgen; diş ile alakalı bir röntgen çeşididir. Diş ile ilgili birçok röntgen çeşidi bulunmaktadır. Bu röntgenler dişi ile ilgili sorunun ne olduğunu net olarak ortaya çıkarmaz.

Periapikal film ise diğer röntgen tekniklerinin ortaya çıkaramadığı özellikle şüpheli görünen dişlerdeki sorunu net olarak ortaya çıkartır. Dişin ve çevresinde bulunan dokuların detaylı bir şekilde incelenmesini ve oluşan sorunun görülmesini sağlayan bir diş röntgenidir.

Periapikal Film Ne İçin Çekilir?

Periapikal film diş doktorlarının hastalarının dişlerinde bulunan rahatsızlıkları dahi iyi görmesi için kendilerinden çekilmesini istediği filmdir. Diş hekimleri periodikal filmleri ilk bakışta dişte oluşan problemi göremedikleri için daha detaylı şekilde diş köklerine gizlenmiş olan sorunları ortaya çıkarmak için isterler.

Periapikal filmi çektiren hastalar diş hekimlerine film sonucunu verdikleri zaman diş hekimi diş kökünde olan problemi görerek tedavi uyguluyorlar. Periapikal film; diğer diş ile ilgili olan filmlerin sorunu ortaya çıkaramaması durumunda daha detaylı şekilde sorunu görmeye yarayan film diğer adıyla röntgen çeşididir.

Periapikal Film Nasıl çekilir?

Dişler, insanın en önemli organlarından biri olur. Özellik ile güler ya da konuşur iken dişlerin sağlık olması insana ayrı bir öz güven sağlar. Dişler zaman zaman dışarıdan sağlıklı da görülebilir; ancak köklerde oluşan bazı sorunlar olabilir.

Bu sorunları ortaya çıkarmak için periapikal film çekilir. Peki, Periapikal film nasıl çekilir? sorusunun cevabı şu şekildedir: Diş kökünün detaylı görüntülenip olaan herhangi bir sorunun tespiti için uygulanan görüntüleme sistemidir. Röntgenin çekileceği esnada ağız içine küçük bir film konulur ve hasta tarafında bu film dişe yaslanması ile gerçekleşir.

Bu yöntem öncelik ile dişin ve dokuların detaylı incelenmesine olanak tanır. Bu yöntem ağız ve diş sağlığı için en faydalı yöntemler arasında yerini alır.

[bold_timeline_item_button title=”Expand” style=”” shape=”” color=”” size=”inline” url=”#” el_class=”bold_timeline_group_button”]

Hastalarımızdan
Yorumlar

Fatih Şen

Doktorumuz ile annemin diş çekimi sırasında tanıştık. Çok teşekkür ediyoruz ilgi ve alakasından dolayı. İşini ciddiyetle yapan Konya’mıza yakışan bir doktor. Teşekkürü borç bilirim.

Ahmet Kart

Diş eti hassasiyeti ve çürük tedavisi icin gittim. Uzman görüşleri, elinin hafifliği, güler yüzlü oluşu ve becerisi benim ve ailemin uzun yıllardır tek ve vazgeçilmez adresi oldu. Teşekkürler sevgili doktorum, iyiki varsınız.

Özlem Can

Plak tedavisi , 5 dolgu ve 1 kanal tedavisi yaptırdım. Doktor hanım ve diğer çalışanlar çok titiz ve özveri ile çalışıyor. Hiç düşünmeden randevu oluşturun derim. Teşekkürler her şey için.

Mehtap Üzüm

Kanal tedavisi ve kanal yenileme işlemi için gittim. Öncesinde çok ağrım vardı, çok kısa sürede acısız bir şekilde kanal tedavisi uygulandı. Kanal yenileme işlemi de aynı şekilde çok kısa sürede acısı ve ağrısız bir şekilde yapıldı. Allah hocamdan razı olsun.

Dentium Yazır Polikliniği

Randevu Alın

 • Randevunuzu Oluşturun
 • Randevu Sistemi Nasıl Çalışıyor ?

Randevunuzu hekim belirterek oluşturduğunuz zaman, seçtiğiniz hekiminizin müsaitlik durumuna göre randevu saati belirlenip size e-posta veya telefon numaranız ile dönüş sağlanacaktır. Doktor tercihiniz yok ise seçimi boş bırakıp, uygun uzman hekimlerimizin en erken boş randevu saatinde randevunuz oluşturulup size dönüş sağlancaktır.

Dentium Ağız Ve Diş Sağlığı Polikliniği

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

bt_bb_section_top_section_coverage_image

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.