Dentium Yazır'a Hoşgeldiniz...

 

Estetik Dolgu

Estetik dolgu son derecede doğal bir görünüm sunan dolgu çeşitlerinden biridirç Kompozit dolgu olarak da adlandırılan bu dolgu işleminde dolgu malzemesi hastanın kendi diş rengine göre ayarlanıyor. Dolayısıyla dolgunun doğal diş minesinden ayırt edilmesi mümkün olmuyor. Dolgu renginin tamamen kişinin kendi diş rengine göre ayarlanması ve aynı zamanda dolgu sınırlarının da belli olmaması bu uygulamanın estetik bir görünüm sergilemesini beraberinde getiriyor. Bir anlamda bu dolgunun dışarıdan çıplak gözle anlaşılmasının mümkün olmadığını söyleyebiliriz.

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Estetik Dolgu Uygulandığı Durumlar:

  • Dişlerde oluşan kalıcı renk bozukluklarının giderilmesi amacıyla uygulanır.
  • Çürümüş ve herhangi bir sebepten kırılan dişlerin onarılması amacıyla uygulanır.
  • Dişler arasında oluşan boşlukların kapatılması ya da diş boyunun uzatılması amacıyla uygulanır.
  • Dişlerde şekil değişikliği yaparak kişiye özel gülüş tasarımı yapmak amacıyla kullanılır.

Estetik Dolgu Öncesi Neler Bilmeliyiz?

Estetik Dolgu Öncesi Kafanızda Soru Kalmaması İçin Bilmeniz Gereken Belli Başlı Başlıklar Vardır. Bunlar;

Estetik Dolgu Nasıl Yapılır?

Gayet basit bir işlem olan estetik dolgu uygulaması yalnızca tek bir seansta gerçekleştirilebiliyor. İşleme başlanmadan önce lokal anestezi ile bölgenin uyuşturulması sağlanıyor. Çürük olan diş ya da dişler temizleniyor. Sonrasında kavite dolgu maddesinin dişe daha iyi yapışmasını sağlamak adına şekillendirilmesi sağlanıyor. Dolgu maddesinin dişe daha iyi tutunmasını sağlamak için bizotaj uygulaması gerçekleştiriliyor. Böylelikle materyal diş dokusuna çok daha iyi bağlanır. Diş minesindeki yüzeyin pürüzsüz bir hale getirilmesinin ardından diş yüzeyine dolgu materyalinin bağlanmasını sağlayan bonding uygulaması yapılır. Dolgu malzemesi uygun olan renkte ve kıvamda hazırlanarak açılan diş boşluğuna yerleştirilir.

Estetik Dolgu Neden Gereklidir?

Hastalar estetik açıdan güzel bir gülüşe sahip olmak istediklerinde estetik dolgu işleminden faydalanabiliyor. Diş çürüklerinin daha ciddi sorunlara ve sıkıntılara neden olmaması için mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor. Bu tedavi kapsamında çürüklerin temizlenmesinin ardından kalan boşluğun dolgu materyali ile doldurulması gerekir. Piyasada çok sayıda farklı dolgu materyali bulunuyor.Son dönemde bu materyaller arasında en çok tercih edilenlerden biri ise kompozit dolgudur. Daha doğal bir görünüm sergiliyor olması nedeniyle bu dolgu işleminin sıklıkla tercih edildiğini söyleyebiliriz. Dışarıdan bakıldığında dolgunun anlaşılmıyor olması da bu dolgu yönteminin tercih edilmesinin nedenleri arasında yer alıyor.

Estetik Dolgunun Ömrü Ne Kadardır?

Hastanın dolgu işlemi sonrasında ağız ve diş temizliği ile bakımına dikkat etmesi durumunda dolgularda deformasyon oluşması mümkün değildir. Ağız ve diş temizliğinin, bakımının titizlikle yapılması durumunda dolgularda aralanma ya da sızdırma gibi problemler de asla yaşanmaz. Ancak 6 aylık periyotlar halinde diş hekiminiz tarafından muayene edilmeniz gerektiğini de unutmamalısınız.

[bold_timeline_item_button title=”Expand” style=”” shape=”” color=”” size=”inline” url=”#” el_class=”bold_timeline_group_button”]

Estetik Dolgunun Avantajları:

Bu dolguların en büyük avantajları estetik olmalarıdır. Ayrıca bu dolgular dişlere iyice bağlandığı için diş dokularını destekler, kırılmaları ve sıcaklık geçmesini engeller. Kompozitler, yalnızca çürükleri restore etmek için değil, dişlerin rengini ve biçimini değiştirerek kozmetik etkileri için de kullanılabilmektedirler.

Hastalarımızdan
Yorumlar

Fatih Şen

Yaşlı anacığıma gösterdiği özel ilgi ve yapmış olduğu harika dişler için Tuğba hocama çok teşekkür ederim. Herkese tavsiye ederim ağzında yaralar vardı, Tuğba hocamın tedavisi sayesinde yaralar kısa sürede iyileşti. Artık annem sağlıklı bir şekilde yemek yiyebiliyor.

Ahmet Kart

Dr. Dt. Mücella Tezcan’dan çok memnun kaldım. 2.5 yıllık diş teli tedavimin ardından dişlerim düzeldi, ortodontik tedavim devam ediyor. Kendisi bilgili ve tecrübeli bir hekim. Karşısındaki kişiyi sabırla dinleyen, bilgilendiren, güler yüzlü ve dakik bir hekim ,randevu saatlerine düzenli bir şekilde uyuyor. İyiki de Mücella Hanım’ı doktorum olarak seçmişim.

Özlem Can

Merhabalar benim ön dişimde kırılma ve çürüme olmuştu o yüzden Burcu hocama gittim .Burcu hocam sayesinde dişlerim çok güzel oldu, emeğine sağlık hocam. Kesinlikle tavsiye ediyorum ,güler yüzlü ,işinde son derece başarılı bir doktor kendisi.

Mehtap Üzüm

Reşat Bey, çok ilgili, güler yüzlü, işini severek yapan bir diş hekimi. Bugüne kadar yaptırdığım kanal tedavilerinden çok memnun kaldım. Ayrıca diş beyazlatma işlemini de ağrısız bir şekilde yaptırmak isterseniz doğru adres. Güvenerek tedavi olabilirsiniz.

Dentium Yazır Polikliniği

Randevu Alın

  • Randevunuzu Oluşturun
  • Randevu Sistemi Nasıl Çalışıyor ?

Randevunuzu hekim belirterek oluşturduğunuz zaman, seçtiğiniz hekiminizin müsaitlik durumuna göre randevu saati belirlenip size e-posta veya telefon numaranız ile dönüş sağlanacaktır. Doktor tercihiniz yok ise seçimi boş bırakıp, uygun uzman hekimlerimizin en erken boş randevu saatinde randevunuz oluşturulup size dönüş sağlancaktır.

Dentium Ağız Ve Diş Sağlığı Polikliniği

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

bt_bb_section_top_section_coverage_image

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.