Dentium Yazır'a Hoşgeldiniz...

 

Estetik Lamina

Lamine diş (laminey, lamine ya da lamina olarak da bilinir), görünüşünüzü olumsuz yönde etkileyen bir çok diş bozuklukları için kozmetik çözümdür. Laminat kaplamalarda temel olarak estetik sorunları olan ön dişlerde, porselenden hazırlanan tabakanın dişlerin ön yüzlerine yapıştırılmasıyla bu sorunların giderilmesini amaçlayan bir tedavi şeklidir. Çoğu durumda sağlam yapıları ve bozulmayan renkleriyle dişlere doğal bir güzellikle birlikte, doğal bir işlev kazandırmak için yeterlidirler.

Porselenden imal edilen lamine diş kaplamaları ince, yarı geçirgen bir tabakadır. Mevcut bir diş üzerine uyum ve hassasiyetle hazırlanıp yerleştirilirler. Dişin ön yüzü ile kaplamanın iç yüzü özel bir rezinle (yapıştırıcı bir ara madde) yapıştırılır. İşlem bittiğinde bunların kaynaşması beklenir.

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Porselen Lamina Hangi Hastalara Yapılır?

 • Diş renginden memnun olmayan veya ilaç kullanımı sonucu diş yüzeyinde renkleşmeler olan kişilerde.
 • Aralarında boşluk bulunan ayrık dişlerin birleştirilmesinde.
 • Kırık veya aşınmış dişlerin restorasyonunda.
 • Ön dişlerde bulunan eski ve renkleşmiş dolguların değiştirilmesinde.
 • Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde kullanılabilir.
 • Diş eksikliği olmayan ve daha önce porselen kuron yaptırmamış olan kişilere uygulanabilmektedir.
 • Porselen laminalar dişeti sağlığı iyi olan kişilere veya sağlıksız dişetlerine sahip kişilere dişeti sağlığı kazandırıldıktan sonra uygulanmalıdır.

Porselen Diş Kaplaması Öncesi Neler Bilmeliyiz?

Porselen Lamina Nasıl Yapılır?

Lamina estetik bir uygulamadır. Her estetik işlemde olduğu gibi kaliteli bir materyal ile özenle yapıldığında mükemmel sonuçlar verirken; aksi durumlarda telafisi zor sonuçları olur. Lamina uygulayacak hekimin mutlaka önceki vakaları sorulmalıdır. Eğer güven duyulup karar verilirse; ilk önce fotoğraf çekimi ile başlanır. İlk ölçüler alındıktan sonra seramist ile dişlerin 3D tasarımı yapılır. 2.randevuda bu 3D tasarım (wax-up) kişinin ağzında uygulanır ve sonuç; henüz dişlere hiçbir işlem yapılmadan kişiye gösterilebilir. Bu seansta kişiye çok uzun süre ayrılmasının nedeni; sonucun bir sürpriz olmaması içindir.

Porselen Laminaların Ömrü Ne Kadardır?

Porselen Laminalar iyi bir ağız bakımıyla özenle kullanıldığında 15-20 yıl sorunsuz olarak kullanılabilirler. Çünkü üstün özelliklere sahip porselenden imal edilmişlerdir. Lekelenme ve aşınmaya karşı dirençlidirler. Dişeti hastalıkları bu süreyi kısaltabilir. Ömürlerini uzatmak için ağız bakımına dikkat etmek gerekir. Ayrıca, çok sert gıdaları ısırmaktan, tırnak yemek gibi kötü alışkanlıklardan kaçınmak gerekir.

Porselen Lamina Sonrası Isırarak Yemek Yiyebilir miyim?

Laminalar çok üstün bir teknoloji kullanılarak dişlere yapıştırılır. Uyumu iyi olan ve yapıştırma seansında hata yapılmamış bir laminanın dişten çıkıp düşmesi imkansızdır. İyi yapıştırılmış bir lamina aynı doğal diş gibi hissedilir. Doğal olarak her ısırma yapılabilir. Tek istenen sert gıda ya da cisimleri koparma hareketinden sakınmaktır. Dişinizi kıracak bir travma laminayı da kırar.

[bold_timeline_item_button title=”Expand” style=”” shape=”” color=”” size=”inline” url=”#” el_class=”bold_timeline_group_button”]

Diğer Porselen Restorasyon Türlerine Göre Avantajı Nedir?

 • Lamina porselen uygulamalarında çok daha az diş kesimi yapılır. Hatta bazı durumlarda diş yüzeyi hiç kesilmeden lamina porselen uygulanabilir.
 • Günümüzde lamina porselenler en estetik ve doğal görünümü sağlayan materyaldir. Çok az diş kesimi yapıldığı için uygulandığı doğal dişin ışık geçirgenliğini yansıtır. İyi yapılan bir lamina restorasyon doğal dişten ayırt edilmez.

Hastalarımızdan
Yorumlar

Fatih Şen

Yaşlı anacığıma gösterdiği özel ilgi ve yapmış olduğu harika dişler için Tuğba hocama çok teşekkür ederim. Herkese tavsiye ederim ağzında yaralar vardı, Tuğba hocamın tedavisi sayesinde yaralar kısa sürede iyileşti. Artık annem sağlıklı bir şekilde yemek yiyebiliyor.

Ahmet Kart

Dr. Dt. Mücella Tezcan’dan çok memnun kaldım. 2.5 yıllık diş teli tedavimin ardından dişlerim düzeldi, ortodontik tedavim devam ediyor. Kendisi bilgili ve tecrübeli bir hekim. Karşısındaki kişiyi sabırla dinleyen, bilgilendiren, güler yüzlü ve dakik bir hekim ,randevu saatlerine düzenli bir şekilde uyuyor. İyiki de Mücella Hanım’ı doktorum olarak seçmişim.

Özlem Can

Merhabalar benim ön dişimde kırılma ve çürüme olmuştu o yüzden Burcu hocama gittim .Burcu hocam sayesinde dişlerim çok güzel oldu, emeğine sağlık hocam. Kesinlikle tavsiye ediyorum ,güler yüzlü ,işinde son derece başarılı bir doktor kendisi.

Mehtap Üzüm

Reşat Bey, çok ilgili, güler yüzlü, işini severek yapan bir diş hekimi. Bugüne kadar yaptırdığım kanal tedavilerinden çok memnun kaldım. Ayrıca diş beyazlatma işlemini de ağrısız bir şekilde yaptırmak isterseniz doğru adres. Güvenerek tedavi olabilirsiniz.

Dentium Yazır Polikliniği

Randevu Alın

 • Randevunuzu Oluşturun
 • Randevu Sistemi Nasıl Çalışıyor ?

Randevunuzu hekim belirterek oluşturduğunuz zaman, seçtiğiniz hekiminizin müsaitlik durumuna göre randevu saati belirlenip size e-posta veya telefon numaranız ile dönüş sağlanacaktır. Doktor tercihiniz yok ise seçimi boş bırakıp, uygun uzman hekimlerimizin en erken boş randevu saatinde randevunuz oluşturulup size dönüş sağlancaktır.

Dentium Ağız Ve Diş Sağlığı Polikliniği

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

bt_bb_section_top_section_coverage_image

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.