Dentium Yazır'a Hoşgeldiniz...

 

Lamina

Lamina, halk arasında yaprak porselen olarak da bilinen restorasyon çeşididir. Laminanın yapılma amacı, sadece ön yüzü hasarlı dişlerin, olabildiğince az aşındırma ile restore edilmesidir. Bu yöntem, dişlerin ön taraflarında çukurcuklar, mine bozuklukları, kırıklar, hafif yamukluklar ve aralıklar varsa kullanılır.

Uygulama yapılacak olan dişlerin ön yüzeyleri hafifçe aşındırılır ve yüzeylerindeki pürüzler düzeltilir. Bu halde ölçüler alınır ve yaprak porselenler üretilir. Bu porselenler yüksek ısıda preslenen ve kırılmaya karşı oldukça dayanıklı restorasyonlardır. Üretimi tamamlanan porselen yaprak laminaların provası yapılır ve renk ve şekil olarak istenen haldeyse özel yapıştırıcılarla yapıştırılır.

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Lamina Hangi Durumlarda Kullanılır?

 • Diş renginden memnun olmayan veya ilaç kullanımı sonucu diş yüzeyinde renkleşmeler olan kişilerde.
 • Aralarında boşluk bulunan ayrık dişlerin birleştirilmesinde.
 • Kırık veya aşınmış dişlerin restorasyonunda.
 • Ön dişlerde bulunan eski ve renkleşmiş dolguların değiştirilmesinde.
 • Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde kullanılabilir.
 • Diş eksikliği olmayan ve daha önce porselen kuron yaptırmamış olan kişilere uygulanabilmektedir.
 • Porselen laminalar dişeti sağlığı iyi olan kişilere veya sağlıksız dişetlerine sahip kişilere dişeti sağlığı kazandırıldıktan sonra uygulanmalıdır.

Lamina Öncesi Neler Bilmeliyiz?

Lamina Nasıl Yapılır?

Lamina estetik bir uygulamadır. Her estetik işlemde olduğu gibi kaliteli bir materyal ile özenle yapıldığında mükemmel sonuçlar verirken; aksi durumlarda telafisi zor sonuçları olur. Lamina uygulayacak hekimin mutlaka önceki vakaları sorulmalıdır. Eğer güven duyulup karar verilirse; ilk önce fotoğraf çekimi ile başlanır. İlk ölçüler alındıktan sonra seramist ile dişlerin 3D tasarımı yapılır. 2.randevuda bu 3D tasarım (wax-up) kişinin ağzında uygulanır ve sonuç; henüz dişlere hiçbir işlem yapılmadan kişiye gösterilebilir. Bu seansta kişiye çok uzun süre ayrılmasının nedeni; sonucun bir sürpriz olmaması içindir.

Lamina Porselenlerin Ömrü Ne Kadardır?

Lamina porselenler iyi bir ağız bakımıyla özenle kullanıldığında 15-20 yıl sorunsuz olarak kullanılabilirler. Çünkü üstün özelliklere sahip porselenden imal edilmişlerdir. Lekelenme ve aşınmaya karşı dirençlidirler. Dişeti hastalıkları bu süreyi kısaltabilir. Ömürlerini uzatmak için ağız bakımına dikkat etmek gerekir. Ayrıca, çok sert gıdaları ısırmaktan, tırnak yemek gibi kötü alışkanlıklardan kaçınmak gerekir.

Dişlerde Kesim Olmadan Lamina Uygulanabilir mi?

Laminaların hazırlık aşamasında dişlere hiç dokunulmadan geçici materyaller hazırlanarak ağızdaki bitmiş hallerini önceden göstermek mümkündür. Yani dişlerinize hiçbir müdahalede bulunmadan dişlerinizde oluşturalacak değişikliği diş hekiminiz size gösterebilir.

[bold_timeline_item_button title=”Expand” style=”” shape=”” color=”” size=”inline” url=”#” el_class=”bold_timeline_group_button”]

Lamina'nın Avantajları:

 • Oldukça küçük bir müdahale ile çok kısa sürede sağlıklı ve doğal bir görünüş sağlanır.
 • Sağlam, renkleri bozulmayan ve dayanıklı malzemelerden temin edilirler.
 • Dişlerin doğal yapısı bozulmaz ve bu şekilde arzu edilen estetik özelliklere sahip olmak yalnızca porselen lamina ile mümkündür. Diş üzerinde ya hiç bir değişiklik yapılmaz ya da az bir düzeltme ile neticenin daha kusursuz olması sağlanabilir. Diş üzerinden kaldırılan miktar yalnızca 0,3-0,7 mm arasındadır. Bu sayede hiçbir dişin kesilmesine (küçültülmesine) ihtiyaç duyulmaz.
 • Görünümünden hoşlanılmayan dişlerin bir kopyası alınarak üzerinde bir dizayn yapmak da mümkündür. Yani dişlere hiçbir müdahale yapılmaz ve ilk önce dişlerde oluşturulacak değişikliği teknolojik imkanlar sayesinde hastaya gösterebiliriz.
 • Porselen yüzeyleri oldukça pürüzsüz olacağı için sigara ve benzeri nedenlerden oluşan lekelenmeleri ve diş taşı oluşumlarını en aza indirir.
 • Kahve, çay, sigara gibi dış faktörlerle renk değiştirmez.
 • Materyal olarak oldukça kırılgandır. Ancak, mineye tam olarak yapıştırıldığı zaman germe ve çekme kuvvetlerine karşı direnci oldukça artar.
 • Aşınmaya karşı direnci çok fazladır.

Hastalarımızdan
Yorumlar

Fatih Şen

Yaşlı anacığıma gösterdiği özel ilgi ve yapmış olduğu harika dişler için Tuğba hocama çok teşekkür ederim. Herkese tavsiye ederim ağzında yaralar vardı, Tuğba hocamın tedavisi sayesinde yaralar kısa sürede iyileşti. Artık annem sağlıklı bir şekilde yemek yiyebiliyor.

Ahmet Kart

Dr. Dt. Mücella Tezcan’dan çok memnun kaldım. 2.5 yıllık diş teli tedavimin ardından dişlerim düzeldi, ortodontik tedavim devam ediyor. Kendisi bilgili ve tecrübeli bir hekim. Karşısındaki kişiyi sabırla dinleyen, bilgilendiren, güler yüzlü ve dakik bir hekim ,randevu saatlerine düzenli bir şekilde uyuyor. İyiki de Mücella Hanım’ı doktorum olarak seçmişim.

Özlem Can

Merhabalar benim ön dişimde kırılma ve çürüme olmuştu o yüzden Burcu hocama gittim .Burcu hocam sayesinde dişlerim çok güzel oldu, emeğine sağlık hocam. Kesinlikle tavsiye ediyorum ,güler yüzlü ,işinde son derece başarılı bir doktor kendisi.

Mehtap Üzüm

Reşat Bey, çok ilgili, güler yüzlü, işini severek yapan bir diş hekimi. Bugüne kadar yaptırdığım kanal tedavilerinden çok memnun kaldım. Ayrıca diş beyazlatma işlemini de ağrısız bir şekilde yaptırmak isterseniz doğru adres. Güvenerek tedavi olabilirsiniz.

Dentium Yazır Polikliniği

Randevu Alın

 • Randevunuzu Oluşturun
 • Randevu Sistemi Nasıl Çalışıyor ?

Randevunuzu hekim belirterek oluşturduğunuz zaman, seçtiğiniz hekiminizin müsaitlik durumuna göre randevu saati belirlenip size e-posta veya telefon numaranız ile dönüş sağlanacaktır. Doktor tercihiniz yok ise seçimi boş bırakıp, uygun uzman hekimlerimizin en erken boş randevu saatinde randevunuz oluşturulup size dönüş sağlancaktır.

Dentium Ağız Ve Diş Sağlığı Polikliniği

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

bt_bb_section_top_section_coverage_image

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.