Dentium Yazır'a Hoşgeldiniz...

 

Diş Beyazlatma Nedir?

Dişlerin, günlük hayatta çeşitli nedenlerle sarararak veya koyulaşarak renk değişikliğine uğraması sonucunda istenmeyen bir görünüme kavuşması durumunda diş beyazlatma işlemini uygulaması akıllara gelir. Dişlerin estetik yönden güzel ve sağlıklı bir görünüme ulaştırılması amacıyla yapılan ve diş rengini beyaza yaklaştıran uygulamalar diş beyazlatmanın içerisinde kabul edilir. Bu amaçla profesyonel olarak diş hekimliği kliniklerinde uygulanabilen teknikler olduğu gibi, marketlerden temin edilebilen beyazlatıcı diş macunları ve çeşitli kimyasal ürünler gibi evde uygulanabilen yöntemler de bulunur. Her bir yöntemin uygulanma şekli, etkinliği ve diş sağlığı açısından etkileri farklı olduğu için her hastaya önerilen yöntem farklılık gösterebilir.

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Diş Beyazlatmasının Yapıldığı Durumlar:

Dişlerin patolojik veya yaşa bağlı renklenmelerinin giderilmesinde ve hasta tarafından beğenilmeyen diş rengi varlığında, beyazlatma işlemi yapılabilir. Önce, ilgili dişlerin klinik ve radyografik muayenesi yapılır. Gerekli tedaviler ( çürük, kırık, diş eti hastalığı gibi ) var ise tamamlanır ve beyazlatma işlemi yapılır.

Beyazlatma İşleminin Uygun Olmadığı Durumlar Nelerdir?

  • Şiddetli diş eti hastalığı olan hastalar
  • Alkol ve sigara bağımlıları
  • Hamileler ve emziren anneler
  • Süt dişleri
  • Peroksit alerjisi olanlar
  • Yaygın çürük, abrazyon, sensitiv diş ve şekil anomalileri gibi diş patolojine sahip hastalar

Diş Beyazlatma Öncesi Neler Bilmeliyiz?

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Diş hekimlerinin diş beyazlatmada kullandığı iki temel yöntem vardır. Bunlardan ilki, klinikte yaklaşık bir saatte yapılan, birkaç uygulamadan oluşan bir yöntemdir. Öncelikle, beyazlatma yapılacak diş yüzeyleri temizlenir.  Ağız, operasyon için hazırlandıktan ve ağızda zarar görebilecek dokular, özel yalıtım malzemesi ile kaplandıktan sonra, dişler üzerine sürülen özel bir jel ve ışın yardımıyla diş beyazlatma işlemi yapılır. Birkaç defa beyazlatıcı jel uygulamasından sonra, işlem tamamlanır.
İkinci yöntem ise evde tedavi yöntemidir. Daha uzun sürede yapılan bu işlemde, içinde beyazlatıcı jel bulunan bir kalıp dişlere yerleştirilir ve hastadan geceleri bunu takması istenir. 1 buçuk hafta boyunca günde 7-8 saat takılan kalıplarla tedavi sağlanır. Bu yöntem ilk beyazlatma yöntemine yardımcı olmak amacıyla da kullanılabilmektedir. Bunların yanında, kanal tedavisi sonucu ya da travma sonrası oluşan renk değişimlerinde, içten beyazlatma işlemi uygulanarak tedavi sağlanır. Size en uygun tedavi yöntemi ise, diş hekiminiz tarafından belirlenmelidir.

Diş Beyazlatma İşlemi Ne Kadar Sürer?

Ofis tipi beyazlatma: Diş hekimi tarafından klinkte uygulanan beyazlatma işlemi, kullanılan beyazlatma ajanının çeşidine göre, 45 dakika ila 1 saatte tamamlanır. Eğer istenilen sonuca ulaşılamamış ise 1 hafta sonra işlem tekrarlanır.

Ev tipi Beyazlatma: Diş hekimi tarafından hazırlanan plak yapıldıktan sonra, hastanın evde uygulayacağı jel, istenilen beyazlatma sağlanıncaya kadar, 2-5 hafta arası, firma tarafından önerilen sürelerde kullanılır.

Diş Beyazlatma Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Dişler beyazlatıldıktan sonra ilk hafta çok önemlidir. Hastalardan renk verici maddelerden uzak durmaları istenir. Yemeklerden sonra ağız, su ile çalkalanmalı, mümkünse dişler fırçalanmalıdır.  Bu sürenin ardından kişi normal yaşantısına dönebilir. Ancak, tedavinin ardından elde edilen beyazlığın korunabilmesinde, kişisel ağız ve diş bakımının ve alışkanlıkların oldukça önemli bir rolü vardır.

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Diş beyazlatma işlemi 2 şekilde uygulanabilir. Ofis tipi beyazlatma, klinik ortamında, yaklaşık 1 saat süren ve dişlerin 3-4 ton açılmasıyla sonuçlanan, hızlı bir beyazlatma yöntemidir. Evde diş beyazlatma ise, diş hekimi tarafından yapılan bir aparey ile beyazlatma ajanının hasta tarafından, evde uygulanmasıyla yapılan işlemdir. Bazı durumlarda, beyazlatma işlemini pekiştirmek amacıyla, ofis tipi beyazlatma sonrası, hastaya ev tipi beyazlatma da kombine olarak uygulanabilir.

[bold_timeline_item_button title=”Expand” style=”” shape=”” color=”” size=”inline” url=”#” el_class=”bold_timeline_group_button”]

Diş Beyazlatmanın Avantajları:

İmplant tedavisi yaptırmak sizin hem fiziksel hemde ruhsal sağlınızın onarmakta yardımcı olur. Bu avantajlar;

Doğru yapıldığı sürece dişlere hiçbir zarar vermeyen diş beyazlatma işlemi, dişlerde temiz pak ve estetik bir gülüşe sahip olmanızı sağlar. Bunun dışında doğal dişlerinizin yapısını ve dokusunu tamamen korumaktadır.

Hastalarımızdan
Yorumlar

Fatih Şen

Yaşlı anacığıma gösterdiği özel ilgi ve yapmış olduğu harika dişler için Tuğba hocama çok teşekkür ederim. Herkese tavsiye ederim ağzında yaralar vardı, Tuğba hocamın tedavisi sayesinde yaralar kısa sürede iyileşti. Artık annem sağlıklı bir şekilde yemek yiyebiliyor.

Ahmet Kart

Dr. Dt. Mücella Tezcan’dan çok memnun kaldım. 2.5 yıllık diş teli tedavimin ardından dişlerim düzeldi, ortodontik tedavim devam ediyor. Kendisi bilgili ve tecrübeli bir hekim. Karşısındaki kişiyi sabırla dinleyen, bilgilendiren, güler yüzlü ve dakik bir hekim ,randevu saatlerine düzenli bir şekilde uyuyor. İyiki de Mücella Hanım’ı doktorum olarak seçmişim.

Özlem Can

Merhabalar benim ön dişimde kırılma ve çürüme olmuştu o yüzden Burcu hocama gittim .Burcu hocam sayesinde dişlerim çok güzel oldu, emeğine sağlık hocam. Kesinlikle tavsiye ediyorum ,güler yüzlü ,işinde son derece başarılı bir doktor kendisi.

Mehtap Üzüm

Reşat Bey, çok ilgili, güler yüzlü, işini severek yapan bir diş hekimi. Bugüne kadar yaptırdığım kanal tedavilerinden çok memnun kaldım. Ayrıca diş beyazlatma işlemini de ağrısız bir şekilde yaptırmak isterseniz doğru adres. Güvenerek tedavi olabilirsiniz.

Dentium Yazır Polikliniği

Randevu Alın

  • Randevunuzu Oluşturun
  • Randevu Sistemi Nasıl Çalışıyor ?

Randevunuzu hekim belirterek oluşturduğunuz zaman, seçtiğiniz hekiminizin müsaitlik durumuna göre randevu saati belirlenip size e-posta veya telefon numaranız ile dönüş sağlanacaktır. Doktor tercihiniz yok ise seçimi boş bırakıp, uygun uzman hekimlerimizin en erken boş randevu saatinde randevunuz oluşturulup size dönüş sağlancaktır.

Dentium Ağız Ve Diş Sağlığı Polikliniği

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

bt_bb_section_top_section_coverage_image

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.