Dentium Yazır'a Hoşgeldiniz...

 

Porselen

Porselen diş kaplama adından da anlaşıldığı üzere porselenden meydana gelen ve diş yüzeyini kaplamak için üretilen bir tür diş kaplama tekniğidir. Dişlerinizdeki estetik kaygılar ve gülüşünüzü saklamak için ekstra çaba harcamamanız adına diş yüzeyinin üst tabakasına yerleştirilen porselenden oluşan tedavi biçimidir. Porselen diş kaplama yöntemi, fonksiyonlarınızı kolay bir şeklide yerine getirmenize hem de istediğiniz dişlere sahip olmanıza yardımcı olabilir. Dişlerde doğallığın önemine porselen diş kaplama yöntemi ile mümkün olduğu kadar değinilmiştir çünkü herkesin diş yapısına uygun bir diş protezine sahip olduğu gerekçesiyle kişiye uygun dişler tasarlanabilir.

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Porselen Diş Hangi Durumlarda Yapılır?

Hastaya porselen diş takılmasının en önemli nedeni herhangi bir nedene bağlı olarak diş kaybı meydana gelmesidir. Diş kaybı nedeniyle ağız içerisinde oluşan boşluk hastayı rahatsız edebiliyor ve aynı zamanda çiğneme ya da konuşma fonksiyonlarında da sıkıntıya sebebiyet verebiliyor. Bununla birlikte estetik bir gülüşe sahip olma noktasında da sorun yaşanabiliyor. Tüm bu problemleri ortadan kaldırmak için söz konusu işlemden faydalanılıyor. Dolgu ile kaplanamayacak kadar geniş olan diş çürüklerinin ardından da porselen materyalden faydalanılabiliyor. Diş çürüğünün temizlenmesinin ardından bu uygulamanın yapılması da bir seçenektir. Çapraşık diş bozuklukları durumunda ya da dişte meydana gelen kırıklarda da bu işlem yapılabilir. Ancak porselen dişten faydalanılabilmesi için hastanın diş eti rahatsızlığı yaşamıyor olması gerekir. Diş eti rahatsızlıklarının olması durumunda öncelikle bu hastalıkların tedavi edilmesine ihtiyaç vardır.

Porselen Diş Kaplama Öncesi Neler Bilmeliyiz?

Porselen Diş Nasıl Yapılır?

Porselen materyal, metal ve metal olmayan farklı elementlerin yüksek ısıda işlenmesi ile elde edilen bir malzemedir. Uzun yıllardır diş hekimliği alanında kullanılan porselen diş çeşitleri doğal diş minesi ile birebir aynı ışık geçirgenliğine sahip olmasıyla ön plana çıkıyor. Zira porselen dişlerin doğal bir görünüm sergiliyor olması da bundan kaynaklanıyor. Diş bozukluklarını giderirken aynı zamanda estetik açıdan da mükemmel bir görünüm elde etmek mümkün olabiliyor. Ancak öncesinde mutlaka diş hekimi tarafından muayene edilmeniz gerekiyor. Çünkü bu işlemin yapılacağı bölgede ölçü alınması ve doğal dişlere uygun bir görünüm sergileyen porselen dişlerin hazırlanmasına ihtiyaç duyuluyor. Ölçünün alınması ve dişin ya da dişlerin hazırlanmasının ardından diş takılır ve böylelikle tedavi de tamamlanmış olur.

Porselen Diş Tedavisi Acı Verir mi?

Bu noktada en çok merak edilen unsurlardan biri işlemin acı verip vermediği oluyor. Bu işlem için öncesinde uygulama yapılacak bölge uyuşturuluyor. Dolayısıyla hastanın herhangi bir acı ya da ağrı hissetmesi de mümkün olmaz. Hasta açısından gayet konforlu bir süreç eşliğinde tamamlanan bir işlem olduğunu söyleyebiliriz. Ağrı ya da acı endişesi yaşamadan güvenle porselen diş uygulamasından faydalanabilirsiniz.

Metal Alaşımına Kaynaştırılan Porselen

Bu diş türlerinin alt yapısında diş hekimliğinde kullanılan metal materyallere yer veriliyor. Ancak bazı hastaların kullanılan nikel gibi materyallere karşı alerjik reaksiyon göstermesi söz konusu olabilir.

Titanyum Alaşımına Kaynaştırılan Porselen

İmplant tedavilerinde sıklıkla kullanılan titanyum, porselen diş uygulamalarında da devreye girebiliyor. Ancak kaplama alt yapısı olarak ülkemizde çok sık kullanılmadığını belirtebiliriz

Altın Alaşımına Kaynaştırılan Porselen

Vücutta alerjiye neden olmaması nedeniyle tercih ediliyor olsa da maliyetinin yüksek olması bu porselen dişlerin çok fazla rağbet görmesini engelleyebiliyor. Altın aynı zamanda platin, paladyum, bakır ve kalay bileşimi ile de hazırlanabiliyor.

Metalsiz Porselen Dişler

En çok tercih edilenler bu grupta yer alıyor. Yarı saydam bir özelliğe sahip olmaları ve doğal bir görünüm sunmaları nedeniyle metal alaşım olmayan porselen dişlerin popülerlik kazandığını söyleyebiliriz. Günümüzde en sık tercih edilenler ise zirkonyum, full seramik, lamine diş ve emax çeşitleridir.

[bold_timeline_item_button title=”Expand” style=”” shape=”” color=”” size=”inline” url=”#” el_class=”bold_timeline_group_button”]

Porselen Diş Kaplamanın Avantajları:

Porselen Diş Kaplama sizin hem fiziksel hemde ruhsal sağlınızın onarmakta yardımcı olur. Bu avantajlar;

Genel olarak bakıldığında porselen diş uygulamasının pek çok farklı seçeneğe nazaran daha avantajlı olduğunu belirtebiliriz. Öncelikle porselenin dayanıklı bir materyal olması bu uygulamanın en önemli avantajlarından biridir. Hafif darbelere karşı da yüksek mukavemet özelliği sergileyebilen bir malzemedir. Dolayısıyla ısırma, çiğneme gibi diş fonksiyonlarının kullanılması sırasında herhangi bir sorun yaşanmaz. Düşük maliyetli olduğunu da belirtmek mümkündür. Estetik açıdan beklentileri karşılayabilen bir sonuç elde etmeyi sağlar. Hastalar gülüş tasarımı noktasında da tercihlerini porselen dişlerden yana kullanabiliyor

Hastalarımızdan
Yorumlar

Fatih Şen

Yaşlı anacığıma gösterdiği özel ilgi ve yapmış olduğu harika dişler için Tuğba hocama çok teşekkür ederim. Herkese tavsiye ederim ağzında yaralar vardı, Tuğba hocamın tedavisi sayesinde yaralar kısa sürede iyileşti. Artık annem sağlıklı bir şekilde yemek yiyebiliyor.

Ahmet Kart

Dr. Dt. Mücella Tezcan’dan çok memnun kaldım. 2.5 yıllık diş teli tedavimin ardından dişlerim düzeldi, ortodontik tedavim devam ediyor. Kendisi bilgili ve tecrübeli bir hekim. Karşısındaki kişiyi sabırla dinleyen, bilgilendiren, güler yüzlü ve dakik bir hekim ,randevu saatlerine düzenli bir şekilde uyuyor. İyiki de Mücella Hanım’ı doktorum olarak seçmişim.

Özlem Can

Merhabalar benim ön dişimde kırılma ve çürüme olmuştu o yüzden Burcu hocama gittim .Burcu hocam sayesinde dişlerim çok güzel oldu, emeğine sağlık hocam. Kesinlikle tavsiye ediyorum ,güler yüzlü ,işinde son derece başarılı bir doktor kendisi.

Mehtap Üzüm

Reşat Bey, çok ilgili, güler yüzlü, işini severek yapan bir diş hekimi. Bugüne kadar yaptırdığım kanal tedavilerinden çok memnun kaldım. Ayrıca diş beyazlatma işlemini de ağrısız bir şekilde yaptırmak isterseniz doğru adres. Güvenerek tedavi olabilirsiniz.

Dentium Yazır Polikliniği

Randevu Alın

  • Randevunuzu Oluşturun
  • Randevu Sistemi Nasıl Çalışıyor ?

Randevunuzu hekim belirterek oluşturduğunuz zaman, seçtiğiniz hekiminizin müsaitlik durumuna göre randevu saati belirlenip size e-posta veya telefon numaranız ile dönüş sağlanacaktır. Doktor tercihiniz yok ise seçimi boş bırakıp, uygun uzman hekimlerimizin en erken boş randevu saatinde randevunuz oluşturulup size dönüş sağlancaktır.

Dentium Ağız Ve Diş Sağlığı Polikliniği

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

bt_bb_section_top_section_coverage_image

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.