Dentium Yazır'a Hoşgeldiniz...

 

İmplant

İmplant : ağız ve Diş  sağlığı ile ilgili tüm gelişmelere rağmen, birçok insan çoğunlukla diş çürümesi, periodental hastalık veya yaralanma nedeniyle diş kaybına uğruyor. Uzun yıllar boyunca, dişleri eksik kişiler için mevcut olan tek tedavi seçeneği köprüler ve takma dişler idi. Ancak, bugün yepyeni, daha güvenilir, daha estetik ve daha kalıcı bir yöntem mevcut.

Diş implantları yedek diş kökleridir. İmplantlar, doğal dişlerinize uyacak şekilde yapılmış sabit (kalıcı) veya çıkarılabilir yapay dişler için güçlü bir temel sağlar. Bir başka deyişle diş implantı, takma diş veya köprü gibi diş protezlerini desteklemek için ağzınıza yapay olarak yerleştirilen yapay bir diş “kökü” dür. Doku dostu Titanyumdan yapılmış ve eksik diş için bir kök görevi gören çene kemiğine yerleştirilmiş  vidalardır.

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

İmplant Tedavisinin Yapıldığı Durumlar

Diş implantı yapılmadan önce diş hekimi kişinin genel sağlık durumunu ve çene yapısının diş implantı  tedavisi için uyumlu olup olmadığını kontrol eder. Ağız modellemesini belirlemek için röntgen çekilir.

 • Tek bir dişin kaybedilmesi halinde, diğer komşu dişlere zarar vermeden tek bir implant uygulanabilir.
 • Büyük ve azı dişlerin olmaması durumunda kullanılır. Ağzın en arka bölümlerinde bir veya daha fazla implant ile sabit bir köprü oluşturulabilir. Bu şekildeki vakalarda protez de uygulanabilir fakat protezler hareketli ve daha kaba oldukları için kullanımları zordur.
 • Alt çenede tüm dişlerin olmadığı durumlarda da diş implantı tedavi yöntemi oldukça başarılı bir uygulamadır. Alt çenede ön bölgeye yerleştirilen en az iki ya da daha fazla implant tedavisi ile hem doğal görünümüne çok yakın yapay dişler elde edilir, hem de dişler tüm fonksiyonlarını rahatlıkla gerçekleştirebilirler.
 • Uzun dişsiz boşluklarda bu yöntem rahatlıkla kullanılabilir. Dişsiz bölgenin uzun olduğu durumlarda uygulanan sabit köprü alan uzun olduğu için kişilere kullanımda sorunlar çıkarmaktadır, fakat bu şekilde dişsiz bölgenin uzun olduğu vakalarda bir ya da daha fazla implant ile daha sağlam ve kullanımda sorun çıkarmayan yapay dişler uygulanmaktadır.
 • Diş olmayan alt ve üst çenelerde kullanılabilir. Kemik erimesi olan durumlarda çene kemiğinin de hacminde bir azama olur. Bu durum ileri düzeylere taşındığında hasta protezlerini kullanamaz hale gelir. Bu yüzden bu gibi durumlarda alt ve üst çeneye en az ikişer implant yapılır, daha sonra protez dişler implant tabakasının üstüne takılarak sabitlenir. Hasta çiğneme ve konuşma fonksiyonunu kaybetmeden yaşantısına devam eder.

İmplantlar 5 Türe Ayrılır;

Günümüzde İmplant tedavileri ve türlerine göre 5 kategoriye sınıflandırılır. Bunlar;

 • Dizayna Göre Sınıflandırma
 • Bağlantı Mekanizmasına Göre Sınıflandırma
 • Makroskopik Yapıya Göre Sınıflandırma
 • Yüzeye Göre Sınıflandırma
 • Kullanılan Materyale Göre Sınıflandırma

İmplant Tedavisinin Avantajları

İmplant tedavisi yaptırmak sizin hem fiziksel hemde ruhsal sağlınızın onarmakta yardımcı olur. Bu avantajlar;

 • İmplant tedavisi diğer yöntemlere göre çok daha sağlam ve güvenilir bir yöntemdir.
 • Herhangi bir dişten destek alınmadan tek başına uygulandığı için diğer dişlere zarar vermez.
 • Doğal diş görünümünde olduğu için kişinin ağız ve diş yapısında herhangi bir bozulmaya sebep olmaz. Kanal, köprü gibi diğer tedavilerde dişin yapısı bozulduğu için görsel olarak bozulmalar olur fakat bu yöntemde böyle bir sıkıntı olmamaktadır.
 • Çiğneme fonksiyonunu tam olarak yerine getirebildiği için kişilerin her istediklerini yemelerine olanak tanır. Kaplama ya da dolgu yapılan dişlerde sert gıdalar tüketmek kişileri biraz da olsa tedirgin eder. Çünkü kırılması ve tekrar bir tedavi uygulanması ihtimali çok yüksektir.
 • Kişilerin dişlerinin tam ve estetik açıdan güzel dişlere sahip olması özgüvenlerinin de yükselmesini sağlar.
 • Diğer tedavi yöntemlerinin kullanım sürelerine göre İmplant tedavisi ile yapılan dişlerin ömürleri çok uzundur. Hatta bazı firmalar ve hekimler ömür boyu yaptıklara dişlere garanti verebiliyorlar.
 • Tedaviden sonra dişlerin temizliği kolay yapılır. Diğer dişlerden bir farkı olmadığı için İmplant tedavisi ile yapılan dişleri temizlerken de aynı yöntemler kullanılabilir.
 • Konuşma, gülme gibi günlük işlemleriniz sırasında davranışlarınızı kısıtlamanıza gerek kalmadan rahatça günlük yaşantınızı geçirmenizi sağlar.

Hastalarımızdan
Yorumlar

Fatih Şen

Yaşlı anacığıma gösterdiği özel ilgi ve yapmış olduğu harika dişler için Tuğba hocama çok teşekkür ederim. Herkese tavsiye ederim ağzında yaralar vardı, Tuğba hocamın tedavisi sayesinde yaralar kısa sürede iyileşti. Artık annem sağlıklı bir şekilde yemek yiyebiliyor.

Ahmet Kart

Dr. Dt. Mücella Tezcan’dan çok memnun kaldım. 2.5 yıllık diş teli tedavimin ardından dişlerim düzeldi, ortodontik tedavim devam ediyor. Kendisi bilgili ve tecrübeli bir hekim. Karşısındaki kişiyi sabırla dinleyen, bilgilendiren, güler yüzlü ve dakik bir hekim ,randevu saatlerine düzenli bir şekilde uyuyor. İyiki de Mücella Hanım’ı doktorum olarak seçmişim.

Özlem Can

Merhabalar benim ön dişimde kırılma ve çürüme olmuştu o yüzden Burcu hocama gittim .Burcu hocam sayesinde dişlerim çok güzel oldu, emeğine sağlık hocam. Kesinlikle tavsiye ediyorum ,güler yüzlü ,işinde son derece başarılı bir doktor kendisi.

Mehtap Üzüm

Reşat Bey, çok ilgili, güler yüzlü, işini severek yapan bir diş hekimi. Bugüne kadar yaptırdığım kanal tedavilerinden çok memnun kaldım. Ayrıca diş beyazlatma işlemini de ağrısız bir şekilde yaptırmak isterseniz doğru adres. Güvenerek tedavi olabilirsiniz.

Dentium Yazır Polikliniği

Randevu Alın

 • Randevunuzu Oluşturun
 • Randevu Sistemi Nasıl Çalışıyor ?

Randevunuzu hekim belirterek oluşturduğunuz zaman, seçtiğiniz hekiminizin müsaitlik durumuna göre randevu saati belirlenip size e-posta veya telefon numaranız ile dönüş sağlanacaktır. Doktor tercihiniz yok ise seçimi boş bırakıp, uygun uzman hekimlerimizin en erken boş randevu saatinde randevunuz oluşturulup size dönüş sağlancaktır.

Dentium Ağız Ve Diş Sağlığı Polikliniği

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

bt_bb_section_top_section_coverage_image

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.