Dentium Yazır'a Hoşgeldiniz...

 

Diş Eti Hastalıkları

Diş eti hastalığı, dişleri çevreleyen ve destekleyen dokularda görülebilen bir enfeksiyon hastalığıdır. Çocuklarda, erişkinlerde ve yaşlılarda gözlenebilen ve dişlerde herhangi bir çürük olmamasına rağmen dişleri çevreleyen dokularda görülebilen bu enfeksiyon durumu, tedavi edilmediğinde dişlerde kanama, ağız kokusu, sallanma ve hatta diş kaybına sebep olabilir. Genellikle ağrısız ilerleyen diş eti hastalıkları çoğunlukla ileri dönemlerde fark edilebilmektedir.

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Diş Eti Hastalıkları Neden Oluşur?

Diş eti hastalıklarının başlıca nedeninin “mikrobiyal dental plak” olarak adlandırılan, temizlenemeyen gıda artıkları ile tükürükten gelen bakterilerin birleşimi olan bir tabaka olduğu bilinmektedir. Mikrobiyal dental plak, diş çevresindeki dokularda yıkım oluşturarak periodontal hastalığı başlatır.

Diş Eti Hastalıkları Hakkında Neler Bilmeliyiz?

Sigara Kullanmak

Sigara, diş eti hastalıklarının en önemli nedenleri arasında yer alıyor. Çünkü sigara içen kişilerin diş yüzeylerinde plak birikiminin artmasıyla dişlerde pürüzlenmeler meydana gelebiliyor. Sigaradan dolayı dişlerde sararma, ağızda ise çürük oluşumu ve ağız kanseri gibi çeşitli diş hastalıkları oluşabiliyor. Ayrıca sigara, bağışıklık sisteminde çeşitli enfeksiyon hastalıklarına da neden olabiliyor.

Stres

Stres, insan vücuduna yalnızca psikolojik olarak zarar veren bir etken değildir. Stresin etkileri hem vücuda hem de dişlere zarar verebilir. Stres, vücudun enfeksiyonla girdiği mücadelesini arttırdığı için diş eti hastalıklarıyla da mücadeleyi zorlaştırıyor.

Hormonel Değişikler

Hamilelik döneminde östrojen ve progesteron hormonlarının artışı nedeniyle hamilelik gingivitisi denilen diş etlerinde kanama, şişlik, kızarıklık gibi belirti veren diş eti rahatsızlıkları görülebilir. Diş etleri bu dönemde daha hassas olduğundan dolayı ağız hijyenine daha fazla önem verilmelidir.

Vitamin Eksikliği

Yetersiz ve dengesiz beslenme vücudun bağışıklık sistemini zayıflatıp vitamin eksikliklerine yol açtığı için diş eti kanamalarına ve diş eti enfeksiyonlarına yol açabiliyor. Vücudun gerekli vitaminleri eksik olduğunda enfeksiyonla mücadelede vücudun direnci düşüyor.

Diş Gıcırdatmak

Diş sıkmak ve gıcırdatmak periodontal doku yıkımına sebep olabiliyor. Diş sıkıldığında ve gıcırdatıldığında diş ve diş eti arasındaki kuvvet azalır. Diş etleri çekilmeye başlar ve diş eti hastalıkları oluşur. Gece plağı ve apareyle diş sıkmasının önüne geçilebilir.

[bold_timeline_item_button title=”Expand” style=”” shape=”” color=”” size=”inline” url=”#” el_class=”bold_timeline_group_button”]

Hastalarımızdan
Yorumlar

Fatih Şen

Yaşlı anacığıma gösterdiği özel ilgi ve yapmış olduğu harika dişler için Tuğba hocama çok teşekkür ederim. Herkese tavsiye ederim ağzında yaralar vardı, Tuğba hocamın tedavisi sayesinde yaralar kısa sürede iyileşti. Artık annem sağlıklı bir şekilde yemek yiyebiliyor.

Ahmet Kart

Dr. Dt. Mücella Tezcan’dan çok memnun kaldım. 2.5 yıllık diş teli tedavimin ardından dişlerim düzeldi, ortodontik tedavim devam ediyor. Kendisi bilgili ve tecrübeli bir hekim. Karşısındaki kişiyi sabırla dinleyen, bilgilendiren, güler yüzlü ve dakik bir hekim ,randevu saatlerine düzenli bir şekilde uyuyor. İyiki de Mücella Hanım’ı doktorum olarak seçmişim.

Özlem Can

Merhabalar benim ön dişimde kırılma ve çürüme olmuştu o yüzden Burcu hocama gittim .Burcu hocam sayesinde dişlerim çok güzel oldu, emeğine sağlık hocam. Kesinlikle tavsiye ediyorum ,güler yüzlü ,işinde son derece başarılı bir doktor kendisi.

Mehtap Üzüm

Reşat Bey, çok ilgili, güler yüzlü, işini severek yapan bir diş hekimi. Bugüne kadar yaptırdığım kanal tedavilerinden çok memnun kaldım. Ayrıca diş beyazlatma işlemini de ağrısız bir şekilde yaptırmak isterseniz doğru adres. Güvenerek tedavi olabilirsiniz.

Dentium Yazır Polikliniği

Randevu Alın

  • Randevunuzu Oluşturun
  • Randevu Sistemi Nasıl Çalışıyor ?

Randevunuzu hekim belirterek oluşturduğunuz zaman, seçtiğiniz hekiminizin müsaitlik durumuna göre randevu saati belirlenip size e-posta veya telefon numaranız ile dönüş sağlanacaktır. Doktor tercihiniz yok ise seçimi boş bırakıp, uygun uzman hekimlerimizin en erken boş randevu saatinde randevunuz oluşturulup size dönüş sağlancaktır.

Dentium Ağız Ve Diş Sağlığı Polikliniği

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

bt_bb_section_top_section_coverage_image

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.