Dentium Yazır'a Hoşgeldiniz...

 

Diş Eti Büyümesi

Diş eti büyümesinin nedenleri yetersiz fırçalama sonucu diş eti iltihabı, bazı ilaçların kullanımı, vitamin
eksikliği, hormonal etkiler, ortodontik tedavi, uyumsuz dolgu ve protezler, besin gömülmeleri diş
etleri arasına yemek kaçması, diş eti sınırında çürük ile oluşan boşluk olması olarak sıralanabilir. Diş
eti büyümesi yapan ilaçlar, bazı sara ve tansiyon ilaçları, bazı kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar, ağız
yoluyla alınan doğum kontrol ilaçları, antidepresanlar olarak sıralanabilir. İlaç kullanan hasta ağız
hijyenine dikkat etmiyorsa ağızda kızarıklık, ağrı ve kanama gözlemlenir. İlaca bağlı diş eti
büyümesinde ilaç ya kesilir ya da değiştirilir. İlaca bağlı diş eti büyümesi olan hastalarda diş taşı
temizliği yapılmalıdır.

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Diş Eti Büyümesinin Nedenleri Nelerdir?

 • Özellikle gençlerde hormonal dengenin bozulmasına bağlı olarak büyüme gelişmenin belli dönemlerinde vücuttaki hormonal dengelere bağlı olarak diş etinde büyümeler görülebilir . Bu bir hastalık değildir .
 • Bununla beraber bazı hastalarda kullanılan ilaçlar diş etlerinde büyümeye sebep olurlar ( özellikle epilepsi, sara dediğimiz hastalıkta kullanılan ilaçlar ,bazı kanser türlerinin tedavilerinde kullanılan ilaçlar diş eti büyümelerine sebebiyet verebilirler
 • Hamilelik döneminde gebelik tümörü diş etlerinde büyümeye sebep olabilir .(birkaç diş etinde olabileceği gibi tek dişi de kapsayan anormal diş eti büyümesidir )
 • Şeker hastalığı olan insanlarda diş eti büyümesi görülebilir .
 • Bunların dışında dengeli beslenmeme ,ağız hijyenini sağlayamama ,ağızdan nefes alma , diş etleri arasında yemek birikmesi , kötü restorasyonlar gibi durumlar da diş etlerinde büyümeye sebebiyet verir.

Diş Eti Büyümesi Tedavisi Görmeden Önce Neler Bilmeliyiz?

Diş Eti Büyümesi Belirtileri Nelerdir?

Diş Eti büyümesi ağrılı bir süreç olabilir. Dişetlerinde meydana gelen kırmızılık ve kanamalar da sıklıkla görülür. Dişeti büyümesinin en sık rastlanan semptomları şunlardır:

 • Hassas diş etleri
 • Diş Eti İltihapı
 • Diş eti ağrısı
 • Ağız kokusu
 • Dişlerde plak oluşumu

Gebelikte Diş Eti Büyümesi

Hamilelik esnasında diş etlerinde görülen büyüme, vücuttaki hormon düzeyinin değişmesinden kaynaklanır. Seks hormonları da diş ve dişi çevreleyen dokuları etkiler. Bu dönemde hamileliğin sürmesinde önemli role sahip östrojen ve progesteron gibi hormonlar önemli düzeyde artış gösterir. Gebelik sırasında dişetlerinde ve diş kenarlarında görülen büyümeler tümör kitleleri görünümündedir.

Diş Eti Büyümesi Tedavisi

Dişeti büyümesinin tedavisi için temel ağız ve diş bakımı yeterli olabilirken bazı durumlarda cerrahi operasyon gerekebilir. Ağız bakımı düzenli olduğunda dahi büyüme devam ediyorsa belirli operasyonlar kapsamında büyüyen dişeti parçalarının ameliyatla alınması ve bazı ekstra prosedürlerin uygulanması gerekebilir.

Aşırı büyüyen diş etlerinin tedavisi için uygulanan cerrahi prosedürler şunlardır:

 • Flep cerrahisi
 • Gingivektomi
 • Bu operasyonlar lazer veya elektro yöntemler desteğiyle uygulanabilmektedir

Sağlıklı Diş Eti Nasıl Olmalıdır?

Sağlılık, doğal ve estetik bir diş eti portakal kabuğu görüntüsünde, açık pembe renkte olmalıdır. Dişleri kök başlangıçlarında saran ve konturlarını takip eden muntazam bir diş eti sınırına sahiptir. Sağlıklı diş etlerinde kırmızılık, şişkinlik ya da enfeksiyon yoktur. Fırçalama sırasında ya da diş ipi kullanırken diş etlerinde kanama olmaz.

[bold_timeline_item_button title=”Expand” style=”” shape=”” color=”” size=”inline” url=”#” el_class=”bold_timeline_group_button”]

Hastalarımızdan
Yorumlar

Fatih Şen

Yaşlı anacığıma gösterdiği özel ilgi ve yapmış olduğu harika dişler için Tuğba hocama çok teşekkür ederim. Herkese tavsiye ederim ağzında yaralar vardı, Tuğba hocamın tedavisi sayesinde yaralar kısa sürede iyileşti. Artık annem sağlıklı bir şekilde yemek yiyebiliyor.

Ahmet Kart

Dr. Dt. Mücella Tezcan’dan çok memnun kaldım. 2.5 yıllık diş teli tedavimin ardından dişlerim düzeldi, ortodontik tedavim devam ediyor. Kendisi bilgili ve tecrübeli bir hekim. Karşısındaki kişiyi sabırla dinleyen, bilgilendiren, güler yüzlü ve dakik bir hekim ,randevu saatlerine düzenli bir şekilde uyuyor. İyiki de Mücella Hanım’ı doktorum olarak seçmişim.

Özlem Can

Merhabalar benim ön dişimde kırılma ve çürüme olmuştu o yüzden Burcu hocama gittim .Burcu hocam sayesinde dişlerim çok güzel oldu, emeğine sağlık hocam. Kesinlikle tavsiye ediyorum ,güler yüzlü ,işinde son derece başarılı bir doktor kendisi.

Mehtap Üzüm

Reşat Bey, çok ilgili, güler yüzlü, işini severek yapan bir diş hekimi. Bugüne kadar yaptırdığım kanal tedavilerinden çok memnun kaldım. Ayrıca diş beyazlatma işlemini de ağrısız bir şekilde yaptırmak isterseniz doğru adres. Güvenerek tedavi olabilirsiniz.

Dentium Yazır Polikliniği

Randevu Alın

 • Randevunuzu Oluşturun
 • Randevu Sistemi Nasıl Çalışıyor ?

Randevunuzu hekim belirterek oluşturduğunuz zaman, seçtiğiniz hekiminizin müsaitlik durumuna göre randevu saati belirlenip size e-posta veya telefon numaranız ile dönüş sağlanacaktır. Doktor tercihiniz yok ise seçimi boş bırakıp, uygun uzman hekimlerimizin en erken boş randevu saatinde randevunuz oluşturulup size dönüş sağlancaktır.

Dentium Ağız Ve Diş Sağlığı Polikliniği

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

bt_bb_section_top_section_coverage_image

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.