Dentium Yazır'a Hoşgeldiniz...

 

Estetik Kaplamalar

Estetik kaplama daha güzel bir gülüşe sahip olmak isteyenlerin öncelikli tercihi oluyor. Güzel görünen dişler, güzel bir gülüşü de destekliyor. İşte bu nedenle diş kaplamaları günümüzde çok daha fazla tercih edilmeye başlandı. Halk arasında ‘kaplama’ olarak bilinen işlem aslında dişin kronlanması işlemidir. Özellikle doğal ve estetik görünen kaplama çeşitlerinin sadece birkaç seans halinde uygulanabilmesi, bu yönteme olan ilginin artmasının nedenlerinden biri oluyor. Aynı zamanda diş kaplamaları dişlerin işlevsel yönünü olumsuz etkilemiyor. Kaplama işlemi sonrasında dişler sorunsuz bir şekilde kullanılmaya devam ediyor. Diş kaplamanın avantajlarını, estetik diş kaplama çeşitlerini ve bu konuda merak edilen tüm konuları açıklayacağız. Ancak öncesinde estetik kaplamanın nasıl yapıldığı konusunu anlayalım.

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Estetik Kaplama Neden Yapılır?

Çok sayıda kişi estetik kaplama yönteminden daha güzel görünen dişlere sahip olmak için faydalanıyor. Dolayısıyla diş kaplama neden yapılır sorusunun öncelikli yanıtı estetik kaygılardır. Renginde sararma meydana gelmiş olan, kırık ya da çatlaklar bulunan bir dişe daha güzel bir görünüm kazandırmanın en kolay yolu kaplamalar oluyor. Son yıllarda daha sık tercih edilen gülüş tasarımının mükemmel bir şekilde yapılması da diş kaplamalarını gerektirebiliyor. Bu nedenle gülüş tasarımı da kaplama dişin tercih edilme nedenlerinden biridir.

Estetik Kaplama Öncesi Neler Bilmeliyiz?

Estetik Kaplama Öncesi Kafanızda Soru Olmaması İçin Bilmeniz Gerek Belli Başlı Başlıklar Vardır. Bunlar;

Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum, element yapısı açısında metale oldukça yakın bir materyaldir. Ancak diş rengine çok daha yakın renk seçenekleri sunabilir ve metal kaplamalardan daha farklı olarak beyaz renktedir. Bu nedenle estetik kaplama yöntemlerinden faydalanmak isteyenler için zirkonyum kaplamanın ideal bir seçenek olduğunu söyleyebiliriz. Zirkonyumun en önemli özelliklerinden biri renk yansıma problemini ortadan kaldırıyor olmasıdır. Doğal dişe son derece yakın bir görünüm elde etmeyi sağlar.

Aynı zamanda bu kaplamalar ağız florasıyla da uyumludur ve dolayısıyla alerjik reaksiyon gibi sorunlar yaşanmaz. Özellikle diş eksikliği olan hastalarda şayet köprü planlanıyorsa en iyi dayanak materyallerinden birinin zirkonyum olduğunu söyleyebiliriz. Metalden farklı olarak hastaların tat alma duyusunda bir değişime sebebiyet vermiyor olduğunu da belirtelim. Diş eti kenarlarında gri renk yansıması sunmadığı için ön dişlerde de rahatlıkla kullanılabilir.

Laminate Veneer

Özellikle gülüş tasarımı uygulamalarında sıklıkla tercih edilen bu diş kaplama yöntemi estetik ve doğal görünüyor olmasıyla ön plana çıkıyor. Bu yöntem dişe estetik açıdan daha güzel bir görünüm kazandırmakla kalmıyor. Aynı zamanda diş yüzeylerinde sararmalar meydana geldiğinde, dişlerde kırık ya da çatlak olduğunda da devreye girebiliyor.

Laboratuvar ortamında hazırlanan diş kaplamaları pratik bir şekilde uygulanabiliyor. Hastalar kısa zamanda estetik diş kaplamalarına kavuşuyor. Aynı zamanda dişlerin uca doğru incelmesi gibi bazı efektlerin de uygulanabiliyor olması ön plana çıkıyor. Tamamen doğal bir diş görünümü isteyen hastalar için de bu kaplama yönteminin cazip bir seçenek olduğu söylenebilir.

Full Porselen

Çok uzun zamandır uygulanan diş kaplama çeşitlerinden biri de porselen diş uygulamasıdır. Ancak bu diş kaplama çeşidinden faydalanabilmek için dişin mevcut olması gerektiğini belirtelim. Dişin etrafının hafif düzeyde inceltilmesinin ardından kaplama uygulaması gerçekleştirilir. Son derece estetik sonuçlar elde etmeyi sağlayan porselen diş kaplamalarında da doğal bir diş görünümü yakalanabiliyor. Zirkonyum kaplamaya nazaran çok daha ince bir çalışma yapmaya uygun olması, bu kaplama çeşidinin ön plana çıkmasını sağlıyor.

Estetik Kaplama Neden Yapılır?

Çok sayıda kişi estetik kaplama yönteminden daha güzel görünen dişlere sahip olmak için faydalanıyor. Dolayısıyla diş kaplama neden yapılır sorusunun öncelikli yanıtı estetik kaygılardır. Renginde sararma meydana gelmiş olan, kırık ya da çatlaklar bulunan bir dişe daha güzel bir görünüm kazandırmanın en kolay yolu kaplamalar oluyor. Son yıllarda daha sık tercih edilen gülüş tasarımının mükemmel bir şekilde yapılması da diş kaplamalarını gerektirebiliyor. Bu nedenle gülüş tasarımı da kaplama dişin tercih edilme nedenlerinden biridir.

[bold_timeline_item_button title=”Expand” style=”” shape=”” color=”” size=”inline” url=”#” el_class=”bold_timeline_group_button”]

Estetik Kaplamanın Avantajları:

Estetik Kaplama yaptırmak sizin hem fiziksel hemde ruhsal sağlınızın onarmakta yardımcı olur. Bu avantajlar;

  • Genel olarak estetik kaplama çeşitlerinin kişi için sağladığı avantajları kısa bir liste halinde aktarabiliriz:
  • Gülüş tasarımı eşliğinde yapılan estetik kaplama çok daha güzel bir gülüşe sahip olmayı sağlar
  • Kaplama yöntemi ile daha beyaz görünen dişlere sahip olunabilir
  • Bu yöntem dişlerde daha simetrik bir görünüm de yaratır
  • Kırık ya da çürük ancak kökü sağlam olan dişin kurtarılmasına olanak tanır
  • Ağızdaki dental implantları örterek estetik bir görünüm kazandırır
  • Diş eksikliği olduğunda köprü ya da implant üzerine uygulanabilir
  • Diş görünümünden kaynaklanan özgüven eksikliği gibi sorunları ortadan kaldırır

Hastalarımızdan
Yorumlar

Fatih Şen

Yaşlı anacığıma gösterdiği özel ilgi ve yapmış olduğu harika dişler için Tuğba hocama çok teşekkür ederim. Herkese tavsiye ederim ağzında yaralar vardı, Tuğba hocamın tedavisi sayesinde yaralar kısa sürede iyileşti. Artık annem sağlıklı bir şekilde yemek yiyebiliyor.

Ahmet Kart

Dr. Dt. Mücella Tezcan’dan çok memnun kaldım. 2.5 yıllık diş teli tedavimin ardından dişlerim düzeldi, ortodontik tedavim devam ediyor. Kendisi bilgili ve tecrübeli bir hekim. Karşısındaki kişiyi sabırla dinleyen, bilgilendiren, güler yüzlü ve dakik bir hekim ,randevu saatlerine düzenli bir şekilde uyuyor. İyiki de Mücella Hanım’ı doktorum olarak seçmişim.

Özlem Can

Merhabalar benim ön dişimde kırılma ve çürüme olmuştu o yüzden Burcu hocama gittim .Burcu hocam sayesinde dişlerim çok güzel oldu, emeğine sağlık hocam. Kesinlikle tavsiye ediyorum ,güler yüzlü ,işinde son derece başarılı bir doktor kendisi.

Mehtap Üzüm

Reşat Bey, çok ilgili, güler yüzlü, işini severek yapan bir diş hekimi. Bugüne kadar yaptırdığım kanal tedavilerinden çok memnun kaldım. Ayrıca diş beyazlatma işlemini de ağrısız bir şekilde yaptırmak isterseniz doğru adres. Güvenerek tedavi olabilirsiniz.

Dentium Yazır Polikliniği

Randevu Alın

  • Randevunuzu Oluşturun
  • Randevu Sistemi Nasıl Çalışıyor ?

Randevunuzu hekim belirterek oluşturduğunuz zaman, seçtiğiniz hekiminizin müsaitlik durumuna göre randevu saati belirlenip size e-posta veya telefon numaranız ile dönüş sağlanacaktır. Doktor tercihiniz yok ise seçimi boş bırakıp, uygun uzman hekimlerimizin en erken boş randevu saatinde randevunuz oluşturulup size dönüş sağlancaktır.

Dentium Ağız Ve Diş Sağlığı Polikliniği

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

bt_bb_section_top_section_coverage_image

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.