Dentium Yazır'a Hoşgeldiniz...

 

Gömülü Diş Tedavisi

Ekim 31, 2022

Gömülü Diş Tedavisi 

Gömülü diş genellikle ağrı ya da çeşitli rahatsızlıklara yol açmamaktadır. Ancak bazı durumlarda ciddi ağrı ya da çeşitli sorunlara yol açabilmekte. Bu problemlere neden olduğunda da çekilmesi gerekir.

Daime dişler tam olarak çene yapısını yerleşerek gelişimlerini tamamladıktan sonra 20 yaş dişlerinin çıkması için çok az bir alan kalmakta. Bu nedenle de 20 yaş dişleri yeterli alan olmadığı için diş etlerinden çıkamayabilir. Bu durumda da 20’lik dişler gömülü diş olarak kalabilmekte.

Ağız içerisinde çene yapısının arka kısımlarında yer alan 20 yaş dişleri üçüncü azı diştir. Genellikle ikisi üste ikisi alta olmak üzere dört adet 20 yaş dişi yer almakta. Ancak bazı insanlarda bu dişlerin sayısında değişiklikler oluşabilmekte. Bu dişler zamanı gelmesine rağmen yer bulamadıkları için diş etlerini delerek çıkarılamayabilir. Bu şekilde ortaya çıkan dişlere gömülü dişler denmekte. Bu dişler kimi insanlarda hiçbir şekilde sorun yaratmazken kimi insanlarda ise ağrıya ya da çeşitli sorunlara yol açabiliyor. Hiçbir sorun yaratmadığı zaman çekilmesine gerek bulunmaz. Ancak bu dişler çeşitli sorunlara neden olduğunda çoğunlukla çekilmesi gerekir.

gömülü diş

Gömülü diş nedenleri nelerdir ?

İnsanların ağız içerisinde yer alan 32 adet dişlerin sonuncusu olan yirmi yaş dişleri, kendilerine yer bulamayabilirler ve çeşitli olumsuzluklara yol açabilmekteler. Bazı insanlarda hiçbir sorun yaratmadan çıkabilen bu dişler, genellikle ağız içerisinde yer kalmadığı için normal şekilde çıkmazlar. Ancak bu dişler çıkmaya çalıştığında ağzın arkasına doğru, önündeki dişe doğru ya da çene kemiğinin içine doğru hareket etmektedirler. Bu durumlarda sıkışıp kalırlar. Sıkışıp kalan 20 yaş dişleri gömülü diş olarak adlandırılmakta.

Gömülü diş belirtileri nelerdir ?

Gömülü dişlerde oluşan ağrılar ya çok hafif ya da şiddetli şekilde hissedilmekte. Ayrıca 20 yaş dişleri gömülü kaldığında çeşitli belirtilere yol açabilmekte. Bu belirtiler ise şunlardır :

  • Arka tarafta bulunan 20 yaş dişlerine komşu olan dişlerin diş etlerinde kızarıklıklar ya da şişlikler meydana getirir.
  • Çenede ve yüzde şişlikler oluşabilmekte.
  • Çene ağrılarınız oluşabilir.
  • Diş etlerinizde hassaslaşma ve kanamalar oluşması
  • Ağız ya da çene hareketleri esnasında zorlanmanız
  • Sebebi belli olmayan ağız kokuları
  • Ağızda metalik ya da acı tat hissiyatı

Yukarıdaki belirtiler 20 yaş dişlerinizin gömülü olarak kaldığı anlamına gelir. Bu belirtilerle karşılaşıldığında uzman diş hekimlerine başvurarak yardım alabilirsiniz.

gömülü diş

Gömülü Diş İçin Ne Zaman Doktora Başvurulmalıdır?

Gömülü dişler bazı durumlarda çevrelerindeki dişlere, diş etlerine ya da çene kemiğine zarar verebilir veya genel olarak ağız ve diş sağlığınızı tehlikeye atabilir. Gömülü dişler nedeniyle oluşan kistler dişlere ve diş etlerine zarar vermekte. Bu kistler genellikle iyi huylu olsalar da, bu kistlerin çıkarılması gerekir. Ayrıca gömülü olarak çene yapısında yer alan 20 yaş dişleri, diğer dişlere göre daha çabuk çürümeye yön tutarlar. Tedavi edilmezler ise iltihaplanmalara ve çeşitli diş rahatsızlıklarına yol açabilir. Bu durumlardan herhangi biriyle karşı karşıya geldiyseniz ve bu durum 24 saatten daha uzun sürdüyse uzman diş hekimlerine başvurarak Gömülü Diş Tedavisi için yardım almanız gerekir.

Gömülü Diş Tedavisi Nasıl Olur?

20 yaş dişleriniz gömülü kaldıklarında ve yukarıda bahsetmiş olduğumuz olumsuz durumlara neden oluyorsa uzman diş hekimlerine başvurarak bu dişleri çektirmeniz gerekebilir. Bu dişlerin çekilmesi için bir cerrahi işlem gerekir. Uzman diş hekimi ya da çene cerrahı tarafından gerçekleştirilen bu cerrahi işlem için lokal anestezi uygulanmaktadır. Daha sonra uzman hekimler tarafından gömülü diş çekilir.

 

Dentium Ağız Ve Diş Sağlığı Polikliniği

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

bt_bb_section_top_section_coverage_image

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.