Dentium Yazır'a Hoşgeldiniz...

 

Diş Ağrısına Çözüm

Ekim 28, 2022

Diş Ağrısına Çözüm

Diş ağrısına çözüm için;

Bir dişin içinde ya da etrafında meydana gelen ve donuk bir ağrı hissi yaratan bir durumdur. Ağrı donuk olabileceği gibi keskin bir şekilde de meydana gelebilmektedir. Diş ağrısı farklı durumlarda kendini gösterir. Kimi ağrı aniden meydana gelirken kimi ağrı ise yeme ve içme sırasında hissedilmekte.

Ağrıya neyin iyi geleceğini bulmadan önce, diş ağrısına neyin sebep olduğunu bilmek gerekmekte. Dişteki enfeksiyonlar çeşitli nedenlerle meydana gelebiliyor. Diş çürümesi, diş eti rahatsızlıkları ve diş hassasiyeti genelde ağrıların nedenini oluşturur. Bazı durumlarda ise ağrı farklı bir yerde olmasına rağmen çeneye doğru yayılım gösterebilmekte.

Bu tür diş ağrıları genellikle doktor gözetimi altında tedavi edilmesi gerekir. Ancak bunun haricinde ağrıyı hafifletmek için evde de bazı yöntemler uygulanabilmekte. Ancak unutulmamalıdır ki bunlar yalnızca geçici çözümdür. Evde uygulanan yöntemler sorunu temelden çözemeyeceği için, bir diş hekimine muayene olmak en iyi çözüm yolunda biridir.

Diş ağrısına iyi gelen ve evde uygulanabilecek yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

Gargara ve Tuzlu Su: Su, içine tuz katıldığına doğal bir antiseptik haline gelir. Dişlerin arasında biriken yemek kalıntıları, bir süre sonra dişte ağrıya neden olurlar.

Soğuk Kompres: Soğuk kompres, ağrının meydana geldiği bölgeye uygulanmalıdır. Ancak bu sadece geçici bir çözümdür. Ağrılı bölge soğuk kompres ile uyuşturulur ve kan damarları daralır.

Sarımsak: Sarımsak da doğal antibiyotiklerden biridir. Yeterli miktarda kullanıldığına diş ağrısının hafiflemesine yardımcı olmaktadır. Bunu dişteki plak oluşumuna neden olan zararlı bakterileri ortadan kaldırması ile sağlamaktadır. Sarımsağın ayrıca ağrı kesici bir özelliği de bulunur. Sarımsağın kullanılmadan önce ezilerek macun haline getirilmesi gerekir.

diş ağrısına çözüm

Karanfil Yağı: Karanfil, içerisinde öjenol barındırmaktadır. Öjenol, doğal antiseptiklerden biridir. Karanfil yağı bu içeriği sayesinde diş ağrılarını hafifletici etki göstermektedir. Tuzlu suda olduğu gibi karanfil yağı da gargara ile uygulanabilmektedir. Bunu iltihabı baskılayarak yapmaktadır. Karanfil yağı ayrıca uyuşturucu etki de gösterir. Bu etkileri sayesinde karanfil yağı uzun yıllardan beri diş ağrısı için kullanılır. Küçük bir kaba bir damla karanfil yağı eklemek yeterli olur. Karanfil yağı bunun haricinde sarımsakta olduğu gibi ağrıyan bölgenin üzerine de uygulanabilmektedir. Ancak yağı direkt dişin üzerine uygulamak yanlış olur. Karanfil yağını ufak bir pamuğun üzerine dökerek kullanılabilir. Bu yöntem günde birkaç kez uygulanmaktadır.

Kekik: Karanfil ve sarımsak gibi kekik de antioksidan içermektedir. Kekiğin içerisindeki güçlü antioksidanlar diş ağrısını hafifletici etki göstermektedir. Kekik yağı uygulanmadan önce suyla seyreltilmesi gerekir. Ardından bu karışım ağrının meydana geldiği bölgeye uygulanmaktadır.

Bu karışımların ve uygulamaların hiçbiri ağrıyı tamamen tedavi edecek düzeyde olmaz. İlgili yöntemler yalnızca ağrıyı yatıştırmaya ve hafifletmeye yönelik olur. Diş ağrısının devam etmesi durumunda mutlaka bir diş hekimine muayene olunması gerekir.

diş ağrısına çözüm
oregano on wood spoon on white

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş ağrısının evde uygulanabilecek yöntemler haricinde tedavi etmek için öncelikle bir doktora başvurulması gerekir. Ağrının altta yatan nedeni tespit edilmediği sürece sorun çözülmemektedir. Doktora başvurulduktan sonra birtakım testler yapılması gereklidir. Sorunu tespit etmek için tıbbi geçmiş incelenir, diş muayene edilir ve test sonuçları değerlendirilmektedir. Bütün bunların ardından sorun tespit edilmektedir. Gerekli olan durumlarda dişe dolgu gerekebilmektedir.

Bazı ilerleyen durumlarda ise dişin çekilmesi dahi gerekli olabilmekte. Bunların işe yaramadığı hastalarda ise kanal tedavisi gibi yöntemlere başvurulması gereklidir. Eğer dişte veya diş etinde enfeksiyon başlamışsa, antibiyotik kullanımı gerekebilmekte. Bütün bunlar hastanın durumuna ve hekimin görüşüne göre karar verilir. Hastaların bu aşamada hekimin tavsiyelerine kulak vermesi ve tedavi planını aksatmaması çok önemlidir. Bazı durumlarda evde uygulanan karışımlar durumu iyileştirmekten çok kötüleştirebilmekte. Bu yüzden kullanılacak her türlü madde için öncelikle bir hekime danışılması gerekir.

Ağrıyı geçirmek için uygulanması gereken yöntemler de kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Örneğin ağrının sebebi diş hassasiyeti ise, hassasiyet giderici diş macunları kullanmak durumu çözebilmekte. Diş macunları farklı amaçlara hizmet etmek üzere üretilmesi gerekir. Florür ve potasyum içeren diş macunları bu bakımdan çok etkilidir.

Diş Ağrısı

Dentium Ağız Ve Diş Sağlığı Polikliniği

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

bt_bb_section_top_section_coverage_image

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.