Dentium Yazır'a Hoşgeldiniz...

 

Estetik Dolgu

Mayıs 31, 2022

Estetik Dolgu Nedir?

Estetik dolgu son derece doğal bir görünüm sunan dolgu çeşitlerinden birisidir. Kompozit dolgu olarak da adlandırılan bu dolgu işleminde dolgu malzemesi hastanın kendi diş rengine göre ayarlanmaktadır. Dolayısıyla dolgunun doğal diş minesinden ayırt edilmesi mümkün olmamakta. Dolgu renginin tamamen kişinin kendi diş rengine göre ayarlanması ve aynı zamanda dolgu sınırlarının da belli olmaması bu uygulamanın estetik bir görünüm sergilemesini beraberinde getirmekte. Bir anlamda bu dolgunun dışarıdan çıplak gözle anlaşılmasının mümkün olmadığını söylenebilir.

Haliyle son derece doğal ve güzel bir gülüşe sahip olmak da mümkün hale gelmekte. Estetik kaygılar nedeniyle dolgu yaptırmaya sıcak bakmayanlar da bu işlemden rahatlıkla faydalanabilinir. Bu sayede dişin fonksiyonel bir şekilde kullanılması sağlanmakta. Estetik dolguların kullanım ömrü ya da işlem süresi gibi sıklıkla merak edilen konulara da değinmekteyiz. Ancak öncesinde bu işlemin nasıl yapıldığını aktarılması gerek.

Estetik dolgu tedavisi

Estetik Dolgu Nasıl Yapılır ?

Gayet basit bir işlem olan estetik dolgu uygulaması yalnızca tek bir seansta gerçekleştirilebilir. İşleme başlanmadan önce lokal anestezi ile bölgenin uyuşturulması sağlanmakta. Çürük olan diş ya da dişler temizlenmekte. Sonrasında kavite dolgu maddesinin dişe daha iyi yapışmasını sağlamak adına şekillendirilmesi sağlanmakta. Dolgu maddesinin dişe daha iyi tutunmasını sağlamak için bizotaj uygulaması gerçekleştirilmekte. Böylelikle materyal diş dokusuna çok daha iyi bağlanmakta.

Diş minesindeki yüzeyin pürüzsüz bir hale getirilmesinin ardından diş yüzeyine dolgu materyalinin bağlanmasını sağlayan bonding uygulaması yapılmaktadır. Dolgu malzemesi uygun olan renkte ve kıvamda hazırlanarak açılan diş boşluğuna yerleştirilmekte.

Dolgunun ideal sertliğe ulaşması için her defasında ışınlanması gerekmektedir. Dolguda fazla yükseklik veya çıkıntı varsa düzeltilir. Sonrasında pürüzsüz hale gelmesi sağlanır. Dişlerin cilalanması ile işlem tamamlanmakta. Tüm bu sürecin hasta için zorlayıcı olmadığını, gayet konforlu bir seans eşliğinde estetik dolgu işleminin tamamlandığını belirtir.

Neden Estetik Dolgu Tercih Edilmelidir?

Bireylerin çoğu gülüş tasarımı ve dolgu işlemlerini estetik kaygılar çerçevesinde tercih eder. Aynı zamanda diş sağlığı için de gerekli olan dolgular hem estetik bir görünüm kazandırıyor hem de kişilere özgüven katmakta.

Son dönemlerde dolgu çeşitleri arasında en çok tercih edilen dolgu türü olan kompozit dolgu, görünüm açısından bireylere istedikleri görünümü sağlamayı mümkün kılmakta. Daha doğal bir görünümün yanı sıra çokça tercih edilen bu yöntem dışarıdan bakıldığında anlaşılmıyor ve gerçek dişten ayırt edilemez.

Estetik Dolgu Dayanıklı Mıdır ?

Estetik dolgu ile ilgili merak edilen bir diğer konu ise estetik dolgunun dayanıklı olup olmaması olur. Estetik dolgular son derece dayanıklı dolgular olsalar da 5-7 yılda yenilenmeleri gerekir. Özellikle ısırma işleminin gerçekleştiği ön dişlere uygulanan dolgular, ön dişlere uygulanan baskı, basınç, çiğneme ve koparma işlemlerinden oldukça etkilenen bir konumdur. Bu sebeple bu işlemler gerçekleştirilirken dikkat edilmesi gerekir. Aynı zamanda dolgu yapıldıktan sonra ağız sağlığını ihmal etmemek ve düzenli olarak yerine getirmek dolgu ömrünü uzatır.

Yakın geçmişte metal dolgular çok daha fazla tercih edilse de günümüzde estetik dolgular daha dayanıklı formları ile karşımıza çıkar. Bu dolguların anlaşılması da zor olduğundan dayanıklılık özelliği ile birleştiğinde en çok tercih edilen dolgu türü haline gelmektedir. Dolgu yapıldıktan sonra ağız ve diş sağlığına dikkat edilmemesi durumunda dolgular ciddi zarar görebilir. Bu sebeple işlemlerden sonra da ağız bakımına önem verilmeli ve dolgu olan dişlerde dolgulara zarar verecek eylemlerden uzak durulması gerekir.

Estetik dolgu ve amalgam dolgu arasındaki fark

Siyah (amalgam) Dolgularımı Estetik Dolgularla Değiştirebilir Miyim ?

Amalgam dolgularınızı tek seansta estetik dolgular ile değiştirilebilir.

Estetik Dolguların Faydaları Nelerdir?

Giderek daha popüler hale gelen ve sıklıkla tercih edilen estetik dolgular estetik kaygılara yol açmadan diş çürüklerinin tedavisine olanak sağlamaktadır. Dolgu işlemi ağızdaki bakteri miktarını azaltmaktadır. Böylelikle, diş çürümesi ve enfeksiyon riski de azaltılmış olmaktadır. Ayrıca, estetik dolgular diş yapısına bağlanır ve dişe destek sağlamaktadır. Estetik dolgu, çürük tedavisinde yanı sıra yontulmuş, kırılmış veya aşınmış dişleri onarmak için de kullanılmaktadır.

Kompozit Dolgu Renk Çeşitliliği

Kompozit malzeme kullanılarak yapılan dolgu tedavileri renk olarak farklı tonlarda olabilir. Her kişinin doğuştan sahip olduğu diş rengi farklı olabileceği gibi zamanla da dişlerde renk farklılıkları oluşabilir.

Kompozit diş dolguları dişlerin doğal rengine en yakın renk ve geçirgenliğe sahip dolgu türündendir. Dişler, kalsiyum içerikli yapılar olduğundan ve açık renkteki kemiklerden oluşmasından dolayı bir miktar ışık geçirmektedirler. Bu da dişlerdeki yansımayı ve renk tonlarını etkilemektedirler. Kompozit malzeme, doğal diş rengine çok yakın ve ışık geçirgenliği üst seviyede olduğu için doğal dişlere son derece uyumlu olur.

Dolgulu Dişlerin Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Dolgulu dişleri korumak için yapılması gereken öncelikli olarak ağız hijyenine dikkat edilmesi gerekir. Dikkatli bir şekilde ve günde en az 2 kere dişleri macunla fırçalamanın ve diş ipi kullanmanın yanı sıra, dişlerin yılda bir kez profesyonel olarak temizlenmesi önerilmektedir. Ayrıca, yılda en az 1 kere diş hekimine muayene olmak gerekmektedir. Diş hekimi muayene esnasında bir dolgunun zarar gördüğünü düşünürse, dişin durumunu değerlendirmek için röntgen çekebilmektedir.

Estetik dolgu

Kompozit Dolgu Fiyatları

Genel olarak bakıldığında kompozit dolgu fiyatlarında değişiklik meydana getiren pek çok faktör öne çıkmaktadır. Bu nedenle kompozit dolgu fiyatları hakkında daha net bilgiler edinme için öncelikle fiyat değişikliğine neden olan etkenlerin netlik kazanması ve bunun ardından bir hesaplama yapılmasında çok fayda vardır. Şimdi, kompozit dolgu fiyatları hangi etkenlere göre değişiklik gösterir?

  • Kaç adet dişe kompozit dolgu yapılacağı
  • Enfekte olan diş ya da diş etleri
  • Kompozit dolgu yapılacak dişin konumu
  • Diş hekimi

Yukarıda yer alan faktörlerden her biri kompozit dolgu fiyatlarının değişiklik göstermesinde etkili olmaktadır. Bu yüzden fiyatlar konusunda öncelikle genel bir muayene yaptırmak ve bunun ardından fiyat konusunda net bilgiler edinmek gerekmektedir.

Dentium Ağız Ve Diş Sağlığı Polikliniği

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

bt_bb_section_top_section_coverage_image

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.