Dentium Yazır'a Hoşgeldiniz...

 

Diş Şeffaf Plak Fiyatları 2022

Mayıs 14, 2022

dentist assisting feemale patient wear braces

Şeffaf plak tedavisi (Telsiz ortodonti) nedir?

Telsiz ortodonti (şeffaf plak tedavisi) tedavisi, klasik metal ya da porselen teller kullanılmadan, 3 boyutlu yazıcılarla kişiye özel hazırlanan şeffaf plaklar kullanılarak yapılan ortodonti tedavisidir.

Şeffaf diş plakları yeni yeni kullanılmaya başlanan bir yöntem olur. Ortodonti zaten gelişime açık bir alan olduğu için sürekli olarak gelişim içerisindedir. Fiyat ve performans açısında şeffaf plak biçilen fiyatı hak ediyor. Bu şeffaf plak fiyatları üzerinde birkaç tane faktörün etkisi bulunur. Bunun başında diş yapısı, kalıp boyutu ve ağız durumu gelir. Diş sorunu yaşayan insanlara da bu konuda tedavi alabilmeleri için uzman hekimlere başvurması gerekmektedir.

Şeffaf plak tedavisi (Telsiz ortodonti / Invisalign) hangi hastalıklarda uygulanır?

Şeffaf plakların uygulandığı ortodontik bozukluklar çok çeşitlidir. Dişlerdeki çapraşıklık, aralıklı dişler, yanlış kapanışın tedavisinde çene genişletilmesi gibi birçok ortodontik bozukluklarda kullanılmaktadır.

Şeffaf plak tedavisi hangi problemleri çözer?

Invisalign (şeffaf plaklar) tedavileri seneler içinde basit tedavilerden daha kompleks tedavileri tedavi edecek hale gelmesi ile beraber ;

  • Açık kapanış
  • Derin kapanış
  • Çapraşıklık
  • Dişler arası aralıklar
  • Artmış overjet
  • Sınıf 2 kapanışlar
Şeffaf Plak Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Diş diziliminde bozukluk olan kişilerde ve dişlerinin arasında boşluk olan hastalarda şeffaf plak uygulaması yapılabilmekte. Her yaş gurubunun hastanın rahatlıkla tercih edebileceği bir yöntemdir. Son zamanların da en fazla tercih edilen tedavi yöntemi olduğundan dolayı özellikle çocuklarda tercih edilmektedir. Metal tellerin yanı sıra acı ve ağrı hissi vermediğinden dolayı kullanması da çok kolaydır. Çocuk ve gençlerde diş çarpıklığının en hızlı sürede tedavi edilebildiği yöntem olmuştur. invisible dentaaal teeth brackets tooth aligners plastic braces dentistry retainers straighten teeth

Şeffaf Plak Tedavisinin Avantajları

Günümüzde özellikle çocuk ve gençlerde uygulanan şeffaf plak tedavisi, kişiye özel olarak üretilmekte. Metal tellere oranla avantajı daha fazladır. Hem kısa süre içinde tedavi ederken hem de acı ve ağrı hissi vermemektedir. Metal teller sıkıldığından dolayı dişlerde acı meydana gelebilmektedir. Fakat şeffaf plak takılıp çıkartılabilir bir yapıya sahip olduğundan dolayı herhangi bir rahatsızlık vermemektedir. Görünmez bir yapıya sahiptir. Diş fırçalarken, yemek yerken çıkartılabilir.

Şeffaf Plak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yamuk ve çarpık dişlerin tedavisinde kullanılabilen şeffaf plakların uygulaması da çok kolaydır. İlk olarak hastanın ağız içi ölçülerinin en iyi oranda alınması gerekmektedir. Hastanın ağzından alınan ölçüler dijital ortama aktarılarak analiz yapılmaktadır. Ağız içinde herhangi bir rahatsızlık vermeyeceğinden dolayı hasta günlük yaşantısına devam edilebilir. Dişlerin üzerine takılan şeffaf plak dişlerin istenilen orana gelene kadar kullanılması gereklidir.

Şeffaf plak tedavilerinde istenen sonuca ne kadar zamanda ulaşılabiliyor?

Tedavi süresi, vakadan vakaya değişmekle birlikte, tedavinin ortalama süresi ile ilgili hastalarımıza tedavi başında planlama sırasında bilgi veriliyor. Literatürde tedavi süresi bakımından şeffaf plaklar ve sabit diş telleri karşılaştırıldığında herhangi bir farklılık olmadığı bildirilmiştir. Plak materyali ve tedavi yazılım programındaki yenilikler ile şeffaf plak tedavilerinde her geçen gün yepyeni gelişmelerin karşımıza çıkmasını mümkün kılmaktadır. Hekimlerin bu yenilikleri yakından takip etmeleri gerekmektedir.

Şeffaf plaklar en zorlu çapraşık vakaları bile tedavi edebiliyor mu?

Şeffaf plaklarla basit vakaların yanı sıra, çekimli tedaviler ve ortognatik cerrahi gibi ortodontide zorlu vakalar olarak gösterilen birçok vaka tedavi edilmektedir. Sabit diş tellerinde de olduğu gibi ek mekanikler ile sağlayabildiğimiz kuvvet destekleri sayesinde, daha öncesinde zorlu olarak tabir ettiğimiz vakaları günümüzde tedavi edebilmekte.

Şeffaf plaklar yeme ve içmeye engel midir? Yemek yerken çıkarılması gerekir mi?

Klasik tel tedavisinde bir takım yiyecek ve içecekler tedavi boyunca yasaklanır ya da azaltılır. Aksi halde tellere ya da braketlere zarar verebilir. Şeffaf plak tedavilerinde dişler üzerinde sabit metal parçalar olmadığından yeme içme konusunda herhangi bir kısıtlama bulunmaz.

inivisalign bracwsses aligner dentist advice how invisible orthodontics make beautiful teeth dental clinic

Şeffaf plak tedavisi kontrollerim ne sıklıkta olacak?

Kontrolleriniz ayda bir olacaktır. Her kontrolde size 2 adet yeni şeffaf plak teslim edilmektedir. Şeffaf plaklar 15 günde bir değiştirilmesi gerekir. Örneğin tedaviniz için 20 plak üretilmiş ise tedaviniz 10 aylık bir süreye denk gelmektedir.

Şeffaf plakları ne kadar süre ile takmam lazım?

Şeffaf plakları günde ortalama 20 saat takmanız gerekmektedir. Sadece yemek yerken çıkartmanız gereklidir. Onun dışında çok önemli bir toplantı gibi en fazla 1-2 saatlik bir süre zarfında da çıkarılabilir.

Şeffaf plak tedavisi konuşmamı etkiler mi?

1-2 günlük alışma dönemini geçirdikten sonra bir sıkıntı yaşanmaz. Eğer bir toplantıda çok uzun süre konuşmanız gerekecekse 1-2 saatliğine şeffaf plaklarını çıkartılabilir.

Şeffaf plaklarımın bakımını nasıl yapacağım?

Her sabah ve akşam şeffaf plaklarınızı ılık suyun altında diş fırçası ile temizleyiniz.

Dentium Ağız Ve Diş Sağlığı Polikliniği

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

bt_bb_section_top_section_coverage_image

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.