Dentium Yazır'a Hoşgeldiniz...

 

Diş Teli, Diş Teli Fiyatları 2022

Nisan 18, 2022

Diş Teli

Diş teli tedavisi; diş ve çene eklemlerinde ki düzensizliklerde, diş çapraşıklıklarının giderilmesinde, gülüş tasarımında ve diğer gerekli olan diş tedavilerinin uygulanabilmesi için de diş çene anatomisi  düzenlenmesinde uygulanan tedavi yönteminden birisidir. Bu tedavi yönteminde ise dişlerin üzerine yerleştirilen raket adlı kulplara geçirilmiş olan metal bazlı diş tellerinin yardımı ile belirli oranda sürekli güç uygulanarak, dişler de ki düzeltme işlemi yapılmaktadır. Diş teli tedavisi uzun süreli, dişlere uygulanan kuvvetin belirli aralıklarla yeniden ayarlanmasını gerektiren bir tedavi yönteminden biridir.

beautiful young womman with teeth braces
Koruyucu ortodonti nedir?

Dişlerin sürmesinde doğanın çok hassas bir koordinasyon ve titizliği bulunur. Bizim yapmamız gereken bu düzenin mümkün olduğunca bozulmasını engellemektir. Doğal gidişatı bozmamak için herşeyi yapmaktadır.

Ortodontik tedavi ile birçok problemi çözmektedir. Fakat bu problemler oluşmadan önleyebilmek için en idealidir. Çocuklarda süt dişlenme dönemi bir çok veli tarafından; süt dişlerinin döküleceği ve altından daimi dişlerin geleceği düşüncesi ile çok önemsenmese de çocuğun gelecek dişlenme dönemi için etkisi çoktur.

Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Diş telleri istenen yönde, belirli zaman boyunca , sürekli olarak güç uygulama prensibi ile çalışır. Diş teline uygulanan güç çok fazla olursa dişe ve dişi çevreleyen dokularda hasar ortaya çıkarabilmektedir.

Dişlerdeki istenilen şekillerin oluşması için sürekli ve hafif basınç uygulanması gerekir. Dişlere yapışan ve üzerinde tellerin geçmesi için delikler bulunan aparatlara raket adı verilir. Braketler sürekli olarak dişlere yapışık durduklarından 24 saat tedaviye katkı sağlanmaktadır. Braketlere tutturulan tel normal durumuna geri dönmek için dişlere belirli oranda güç uygular bu güç sayesinde ise dişler zamanla istenilen konuma gelmektedir.

Ortodonti tedavinin amacı dişlerinizi kemik içersinde hareket ettirmeye çalışmaktır ancak bu hareket bir kaç gün içerisinde olmamaktadır. Dişlerin kemik içersinde ki hareketleri ise ayda 1-2 mm kadardır. Diş teli tedavisinin bazı aşamalarında hastalardan elastik ajanlar kullanılması istenebilmektedir. Bu lastikler doktora gitmeden kişilerin kendi kendine değiştirebileceği lastiklerdendir. Dişlerin istenilen noktaya yönlendirilmesinde yardımcı olmaktadırlar.

Diş Teli Tedavisi Ne Zaman Yapılır? 

Uluslararası Ortodonti Birliği’nin tavsiyesine göre 7 yaş grubu bütün çocukların ortodontik kontrollerden geçmelerini gereklidir. Bu kontrol sayesinde ise dişler de ki gelişim sorunlarını erken yaşta belirleyip ve yer tutucu gibi önleyici girişim gerektiren durumlar kolaylıkla teşhis edilmektedir.

Erken yaşta fark edilebilen sorunları, tedavi ederek ilerde oluşabilecek büyük sorunları engellenebilir. Genel olarak tedavilere 10-12 yaş öncesi kesinlikle başlanılmaz. İlk randevunuzda tedavi olmasa bile yapılan muayeneler ve çekilen röntgenler büyümenin ve gelişiminin izlenebilmesi açısından, bir sonraki randevu ve hastalığınızın izlenebilmesi, takibi için çok önemlidir.

Diş Teli Tedavisi Ne İşe Yarar ?

thumbs b c a112fe15f8b1c072b6d138daf3a77e26Dişlerin bozuklukları ve çarpışık olmaları genellikle çene yapısında olan daralmalar ve anatomik bozukluklardan kaynaklıdır. Çene yapıları dar ve kısa olan kişilerde, dişler gelişmek için yeterli alana sahip olamazlar bu yüzden çarpışır şekilde gelişimlerini sağlamaktadırlar.

Çenedeki darlık ve kısalık sorununu tel tedavisi ile çözülebilir. Bu tedavi ile ağız içersinde dişlerin rahat gelişimi için uygun alan yaratılır ve dişin doğru pozisyona gelmesi sağlanmaktadır.

Bu sorunların yanı sıra üst ve alt çenenin pozisyonel ve yapısal yönden uyumlu olmamaları, ağzın kapatılmasına rağmen üst üste tam oturmamaması (maloklüzyon) gibi durumlarda diş teli tedavisi çene yapınızı uygun anatomik konuma getirmeye yardımcı olmaktadır.

Diş Telini Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Tel tedavisi sonrası, gıda alımı raket çevresinde gıda artıkları birikebildiğinden, ağız hijyenine ekstra olarak dikkat edilmesi gerekmektedir. Her yemek sonrası dişlerinizi fırçalamanız tavsiye edilmektedir. Florürlü ağız bakım sularının kullanılması çok faydalıdır. Özel tasarım diş fırçalarını veya yumuşak sertlikte olan diş fırçalarının kullanılması, ağız hijyeni açısından da önemlidir.

Diş telini kullanırken, hastaların diş teline zarar verebilecekleri ve plak oluşturmaya ortam hazırlayacak gıdalardan uzak durmaları gerekmektedir. Bu kapsamda buz, kuruyemiş, patlamış mısır, sert şeker ve çikolatalar, sakız, elma, havuç gibi sert yüzeye sahip gıdaların ve kraker tarzı tüketildiği zaman ağız içersinde parçacık bırakabilen gıdalardan diş teli tedavisi boyunca uzak durmaları ya da tüketimlerini sınırlandırmaları tedavinin sağlıklı, başarılı olması açısından da önemlidir.

Tel takılması ağrılı bir süreç mi?

Tel tedavisi aşamalarını ilk baştan alırsak sabit braketler üzerinden örnek veriyorum. Braketleri dişlere yapışan kutucuklar olarak düşünebiliriz. Bu yapıştırma işlemi sırasında herhangi bir anestezi vb. hasta konforunu etkileyen eleman kullanılmaz, normal dolgu işlemlerinden farklı olarak dişlerde bir aşındırma da yapılmaz. Dolgu işlemine benzer malzemeler kullanılır. Sonrasında braketlerin içinden geçecek olan tel küçük elastikler yardımıyla braketlerin üzerine yerleştirilir ve tedavi başlar.

İlk zamanlarda yaklaşık 10 güne kadar yabancılık çekilmesi normaldir. Sonrası kontrollerde uygulanacak kuvvetler ile diş hareketine bağlı ufak geçici ağrılar oluşabilir. Sonuçta dişerdeki hareketlerin fizyolojik yansımaları olmaktadır. Fakat şiddetli ağrı, diş etinize, dudağınıza batan bir tel olduğunda hekiminizle iletişime geçilmesi gerekmektedir.

girl with braces teeth smiling happy
Dentium Ağız Ve Diş Sağlığı Polikliniği

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

bt_bb_section_top_section_coverage_image

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.