Dentium Yazır'a Hoşgeldiniz...

 

Diş Kaplama, Diş Kaplama Fiyatları 2022

Mayıs 16, 2022

woman teeth before after whitening white background dental clinic patient image symbolizes oral care dentistry stomatologyDiş Kaplama

Dişlerin çeşitli sebeplerle madde kaybına uğradığı ya da estetik amaçla üstlerine değişik maddelerden yapılan restorasyonlara diş kaplaması denilir. Kelime anlamı ile aynı mantığı içerir. Çürük ya da travma nedeni ile oluşan madde kaybının dolgu ile onarılamadığı durumlarda, estetik olarak dişlerin görünümünün değiştirilmesinde, kaybedilen dişlerin yerine veya yer tutucu desteği için dişlerin kaplanması tedavi seçeneklerinde bulunur.

Dişlerin kaplanması için bazı durumlarda dişlerden bir miktar aşındırmak gerekmektedir.Aşındırma miktarı yapılacak kaplama protezin cinsine ve estetik beklentiye göre değişkenlik göstermektedir.Bazı vakalarda ise dişlerden aşındırmaya gerek duyulmaksızın kaplama yapılabilmektedir.

Kaplama için kullanılan malzemeler metal yada metal olmayan özellikte olabilmekte.Alt yapı malzemesi metal veya estetik özelliği baskın olan maddelerin üzerine seramik yapılmakta ve doğal bir görünüm sağlamakta.Alt yapı desteği için kıymetli metal ve alaşımlarının kullanımı alerjik reaksiyonlara eğilimi azaltmaktadır. Diş hekiminiz sizi genel sağlık durumunuza ve beklentinize göre uygun olan kaplama için yönlendirmektedir. Kaplamalarınız dişlerinize dokuya zarar vermeyen yapıştırıcılar ile tatbik edilir. İmplant üstü kaplamalarda yapıştırma haricinde ise vida ile tatbik de mümkündür.

Gerek laboratuvarlarda el işçiliği yapılan gerekse son yıllarda CAD-CAM teknolojisi ile el değmeden yapılan bu kaplamaların kullanım süreleri bir ömür boyu olmamaktadır. Kaplamalarınızın kullanım süresi ağız içi sağlık durumunuza, kaplama yapılan dişleriniz ile çevre dokularınızın yıllar içinde değişen uyumuna bağlı olmaktadır.Sizin kaplama yapıldıktan sonra düzenli ağız bakımınız ve doktor kontrolleriniz kullanım süresini uzatmaktadır. Diş kaplama ile kusursuz görünümlü sağlıklı dişlere sahip olursunuz.

Diş Kaplama Nedir Ve Nasıl Yapılmaktadır?

Özellikle çürüme gibi istenmeyen sonuçlar gösteren dişlerde diş kaplama nedir sorusu için bu çürüklerin temizlenmesi sonrasında dişin tekrar eski görünümüne kavuşturulması için farklı malzemeler ile kaplama işlemi yapılması şeklinde bir tanım sunulabilir. Dişlerin tamamen kaybedilmesi yerine kaplama işleminin gerçekleştirilmesi için protez dişler ve kalıplar oluşturulur. Bir miktar aşındırma işlemi yapıldıktan sonra metal veya metal olmayan malzemeler kullanılabilir. Seramik, porselen ve Zirkonyum gibi birçok madde kullanılarak kaplama işlemi sağlanabilir.

dentist with smileDiş Kaplamasında Kullanılan Malzemeler

Diş kaplamaları çeşitli malzemelerden üretilmektedir ve teknik imkanların sunduğu olanaklar doğrultusunda sürekli bir gelişim halindedir. Kaplama operasyonundan sonraki süreçte dişler tıpkı doğal yapısında olduğu gibi düzenli bakıma ihtiyaç duymaktadırlar.

Diş kaplamada günümüzde en sık;

  • Porselen,
  • Full-porselen,
  • Metal alaşımlı porselen,
  • Seramik,
  • Zirkonyum gibi malzeme ve kaplama çeşidi kullanılmaktadır.

Diş Kaplaması Sonrası

Dişlerin birtakım nedenlerden dolayı çeşitli yıpranma ve kayıplara uğraması neticesinde uygulanan diş kaplama tedavisi, hasta için hassas bir süreci de beraberinde getirmektedir. Çünkü bu aşamadan sonra mutlaka dişlerin bakımına her zaman yeterince özen gösterilmesi ve kontrol edilmesi gerekir. Diş kaplama sonrası dişlerin bakımına gereken önemin verilmemesi neticesinde birtakım sorunlar baş gösterebilmektedir. Bunlar arasında; uygulanan kaplamalarda çeşitli lekelerin oluşması, çürüklerin oluşması ya da ağız içiyle alakalı bazı sorunların ortaya çıkabilmesi ihtimali yer almaktadır. Tüm bu nedenlerden dolayı bu süreçte iyi bir hassasiyet göstermek ve ağız ve diş bakımlarımızın üzerinde yeterince durmamız gerekmektedir.

Diş Kaplama Sonrası Ne Gibi Değişimler Olur?

Sorunlu dişlerin düzeltilmesinde uygulanan diş kaplama işleminden sonra hastaların bu yeni duruma alışmaları biraz zaman alabilmektedir. Diş kaplama sonrası hastalar bu değişime karşı biraz yabancılık gösterebilirler. Çünkü dişlerdeki eksik kısımlar tamamlandığından bu bölgeler biraz daha farklı hissettirebilmektedir. Ancak eğer dişle ilgili alışılması güç yapısal bir sorun ortada yoksa hastanın buna alışması çok fazla zaman almayacaktır. Bu noktada hasta ve hekim arasında belirli aralıklarla irtibat kurulmasında önemli yararlar vardır. Çünkü bu tedavinin başarısından emin olmak için ve hastanın bunun üzerindeki tepkilerini gözlemlemek için ve de gerektiğinde herhangi bir soruna karşı uygun çözümler üretmek için gereklidir.

happy young lady is visiting dental clinic taking care teeth getting better smileDiş Kaplama Fiyatlarını Belirleyen Faktörler

Diş kaplama fiyatlarını belirleyen birçok faktör vardır. Diş kaplama fiyatlarını belirleyen faktörler;

  • Kliniğin yer ve konumu,
  • Hekimin tecrübesi ve uzmanlık alanı,
  • Tercih edilen kaplama diş malzemesi,
  • Hastanın farklı tedavi ihtiyacı olup olmadığı,
  • Döviz kuru,

şeklinde sıralanabilir.

Dentium Ağız Ve Diş Sağlığı Polikliniği

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

bt_bb_section_top_section_coverage_image

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.