Dentium Yazır'a Hoşgeldiniz...

 

Ortodonti Tedavisi / Konya

Şubat 3, 2023

Ortodonti tedavisi

Ortodonti tedavisi diş hekimliğinin bir dalıdır. Dişlerin ve dudakların deformasyonuna veya yanlış hizalanmasına uygulanır. Ortodonti tedavisi, estetik ve fonksiyonel sonuçlar elde etmek için dişleri ve dudakları düzenlemeyi amaçlar. Uzmanı ortodonti branşı olan diş hekimidir. Normal şartlarda ortodonti tedavisi süresi 3-2 yıl arasında değişmekle birlikte kemik içinde olmayan apselerde kısalabilmektedir

Ortodonti tedavisi :

  1. Ortodonti tedavisi dişlerin ve dudakların düzelmesi için uygulanan bir tedavidir .
  2. Ortodonti tedavisi bir diş hekimi veya uzman tarafından yapılmaktadır.

Ortodonti tedavisinin amacı dişleri ve dudakları düzenlemektir.

Dişler aynı hizada olacak şekilde düzenlenir ve dudaklar aynı hizada olacak şekilde düzenlenir.

konunun uzmanı diş hekimi olup ortodonti branşına sahip olması gerekir.

Ortodonti, dişlerin hizalanmasıyla ilgilenen bir diş hekimliği dalıdır. Ortodonti uzmanına ortodontist denir.

Ortodonti, dişlerin ve çenelerin yanlış hizalanması anlamına gelen maloklüzyonu tedavi etmek için kullanılabilir. Maloklüzyonu olan bir kişi, dişleri yanlış hizalandığında, ağzını kapattığında düzgün bir şekilde birbirine uymadıkları için yiyecekleri çiğnemekte veya net bir şekilde konuşmakta zorlanabilir. Sonuç olarak, yiyecekler dişler arasında sıkışabilir veya sesler çarpık ve üst üste binen dişler arasındaki boşluklar tarafından engellendiği için konuşma net olmayabilir veya boğuk gelebilir. Ortodontik tedavi bu sorunları düzeltmeye yardımcı olabilir, böylece ısırığınız daha rahat hisseder ve gülümsemeniz daha iyi görünür!

ortodonti tedavisi
Ortodonti tedavisi için sitemizden randevu alabilirsiniz.

Normal koşullarda ortodonti tedavisinin süresi 2-3 yıl arasında değişmektedir.

Genel bir kural olarak, ortodonti tedavi süresi ortodonti tedavisinin türüne bağlıdır. Normal şartlar altında ortodontik tedavi süresi 2-3 yıl arasında değişmektedir.

Ortodontik tedaviyi alan kişiler ekstra diyette bulunmaları gerekir mi ?

Ortodonti tedavisi gören kişiler ekstra diyet yapmalıdır. Diyet kalsiyum ve D vitamini açısından zengin olmalıdır. Dişlere zarar verebilecek ve çatlaklara neden olabilecek fındık ve şekerlemeler gibi kuru, sert yiyecekleri yemekten kaçının. Ayrıca buz küplerini veya diğer sert nesneleri çiğnemekten de kaçının.

Dişlere zarar vermeyen iyi gıda seçenekleri seçin. Şeker içeriği yüksek gıdalar, özellikle de sık sık veya günlük olarak tüketiliyorsa, diş çürümesine yol açabilir. Asit içeriği yüksek gıdalar meyve veya sebze sularını içerir; bunlar sadece ara sıra (haftada 1-2 kez) tüketilmelidir.

Ağzınızda sorunlara neden olabilecek yiyecekler şunlardır:

  • Ciklet – Zamanla diş minenize zarar verebilecek şeker içerir
  • Soda – Soda gibi gazlı içecekler basınç altında karbondioksit gazı içerir, bu da şişeyi açtığınızda içinde kabarcıklar oluşmasına neden olur; karbondioksit yutulduğunda tükürükte hızla çözündüğü için diş minesine zımpara kağıdı gibi etki eder; böylece uzun süreler boyunca diş minesinde erozyona neden olur

Kemikte olmayan apselerde bu süre kısalabilir.

İlk dönemde bir miktar ağrı yaşamaya başlayacaksınız. Ancak apse kemiğe yerleşmemişse bu süre kısalabilir. “Invisalign” adı verilen özel bir cihaz kullanarak ve her gece yatmadan önce dişlerinize takarak süre kısaltılabilir.

Ortodonti tedavisinin amacı, çocuklarda ve yetişkinlerde ağız boşluğunun estetik görünümünü, işlevselliğini ve sağlık durumunu iyileştirmek için dişleri ve dudakları düzenlemektir.

Doğru teşhis, planlama, ortodontik tedavinin yürütülmesi ve tedavi sonrası takip bakımı için uzman diş hekimi ve ortodonti uzmanına ihtiyaç vardır.

Dentium Ağız Ve Diş Sağlığı Polikliniği

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

bt_bb_section_top_section_coverage_image

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.