Dentium Yazır'a Hoşgeldiniz...

 

İmplant Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır ?

Aralık 13, 2022

Aslında, diş implantları, tam bir doğal diş setiyle aynı şekilde konuşmanıza, yemek yemenize ve gülümsemenize izin veren tek uzun vadeli çözümü sunar. Bu yazımızda hastalarımızdan almış olduğumuz en yaygın sorulardan biri olan “Diş implantı ameliyatından sonra ne yiyebilirim?” sorusunu yanıtlayacağız.

implant tedavisi
implant tedavisi için sitemizden randevu alabilirsiniz.
İmplant Ameliyatından Sonra Ne Yemek Gerekir?

Diş implantları tamamen iyileştiğinde de ve çene kemiğinizle bütünleştiğinde, size en sevdiğiniz yiyeceklerin tadını çıkarmanız için gereken çiğneme gücünü verirler. Bununla birlikte ise prosedürü takip eden haftalarda yumuşak bir diş implantı iyileşme diyetini takip etmek de önemlidir.

İmplant Ameliyatından Bir Gün Sonra Ne Yenilmesi gerek: Soğuk Sıvı Diyet

Diş implantınızın yerleştirilmesinden hemen sonra çeneniz ve dişleriniz çok hassas bir durumda olmaktadır. Dental implant ameliyatınızdan da yaklaşık bir saat sonra, ameliyat bölgesine yerleştirilmiş gazlı bez süngerlerini de çıkarabilir ve artık birşeyler yiyebilirsiniz.

Diş İmplantı Sonrası Diyet Kuralları

İlk 24-48 saat boyunca, soğuk sıvı bir diyete bağlı kalmalısınız, bu şu anlama gelmektedir:

Diş İmplantlarından Sonra Ne Yenir:  Soğuk Sıvı Diyeti Sıcak yiyecek ya da içeceklerden kaçının ve bunun yerine sadece soğuk sıvıları tüketiniz.
  • İmplant bölgenize baskı uygulayabileceğinden, pipetten ya da emme gerektiren bir su şişesinden içmeyiniz.
  • En az birkaç gün sigara içmeyin yada alkollü içecekler tüketmeyiniz.
Diş İmplantlarından Sonra Yenilebilecek Yiyecekler

Çiğneme içermeyen ve besinlerle dolu soğuk yiyecekleri yemeye odaklanınız:

Smoothie’ler besleyici olurlar, doyurucudur ve geri kazanılan enerji için de önemli vitaminler ile paketlenmesi de çok kolaydır. Herhangi bir çiğneme gerektirmezler ve bu da onları ameliyat sonrası için ideal kılınır.

Soğuk çorbalar da ameliyattan hemen sonra sıcak yemeklerden kaçınmak için önemlidir ancak soğuk çorbaları güvenle ve rahatla tüketebilirsiniz.

Elma püresi. Tedavinizin bu noktasında bir elmayı kolaylıkla ısıramazsınız, ancak elma püresi aynı besin maddelerinin hepsini implant için güvenli bir biçimde içermektedir.

Meyve suları ve nektarlar, puding ve jöle, süt ve milkshake gibi diğer soğuk sıvı yiyecekleri rahatlıkla tüketebilirsiniz.

İmplant Ameliyatından Sonraki Haftalarda Ne Yenilmesi gerekir: Yumuşak Gıda Diyeti

Dental implant iyileşmesinin ilk üç ayında yumuşak gıda diyeti uygulanması gerekmektedir. Bu süre zarfında diş implantlarınız çene kemiği ile bütünleşecek ve gevrek ya da sert yiyecekleri çiğnemek için kullanılması amaçlanmayan geçici bir protez takabilirsiniz.

Diş İmplantı Ameliyatı Sonrası Ne Yenilebilir: Yumuşak Diyet Bu dönemde protein ve diğer önemli besinlerden zengin öğünler tercih etmeniz gerekir buda iyileşmenizi hızlandırmak için çok önemlidir. Çiğnemesi kolay önerilen yiyeceklerden bazıları da şunlardır:

Yumurta veya omlet. Yumurtalar yumuşaktır ve proteindir. Dengeli bir yemek için ince kıyılmış sebzelerle karıştırıp omlet yapılabilir.

Süt, yoğurt ve peynir. Süt ürünleri, iyileşmenize yardımcı olan ve dişlerinizi güçlü tutmak için de gerekli olan çok sayıda kalsiyum ve protein içermektedir.

implant tedavisi
implant tedavisi için sitemizden randevu alabilirsiniz .
Diş İmplant Ameliyatı Sonrası Kaçınılması Gereken Yiyecekler

Yeni implantınıza zarar vermemek için de ameliyattan sonraki ilk birkaç hafta aşağıdaki yiyeceklerden kaçınınız:

  • Cips ve patlamış mısır gibi gevrek yiyeceklerden
  • Bazı meyve ve sebzeler gibi sert yiyeceklerden
  • Simit ve sakızlar gibi çiğnenebilir yiyeceklerden
  • Şekerleme ve karamel gibi yapışkan yiyeceklerden
Dentium Ağız Ve Diş Sağlığı Polikliniği

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

bt_bb_section_top_section_coverage_image

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.