Dentium Yazır'a Hoşgeldiniz...

 

Diş Eti Ağrısını Ne Geçirir ?

Mart 2, 2023

Diş eti ağrısını ne geçirir ?

Çoğumuz zaman zaman diş eti ağrısı yaşamışızdır ve bu bir sıkıntı olabilir. Hassas dişleriniz ve diş etleriniz varsa, dişleriniz açıkta kaldığında (diş telleri veya diğer diş çalışmaları nedeniyle) çok fazla rahatsızlık hissetmeniz muhtemeldir. Ancak diş etlerinizdeki ve ağzınızın etrafındaki uçukların neden olduğu ağrıyı hafifletmenin yolları vardır. Bu kılavuzda, diş eti ağrısına neyin neden olduğunu ve hafif semptomları evde nasıl yönetebileceğinizi inceleyeceğiz. Ayrıca daha ciddi sorunlar için ne zaman bir diş hekimine görünmeniz gerektiğini de anlatacağız.

 

İyi bir ağız bakımı rutini ile diş eti ağrısını yönetin.

  • Düzenli olarak fırçalayın ve diş ipi kullanın. Diş fırçalamak, diş ipi kullanmak ve dil kazıyıcı kullanmak diş eti hastalığını önlemeye yardımcı olabilir.
  • Ağzınızdaki bakterileri öldürmek için gargara kullanın. Ağız kuruluğunuz (xerostomia) varsa kullanmayın.

 

Uçuğun neden olduğu ağrıyı hafifletmek için aspirin veya ibuprofen kullanmayı denediyseniz, muhtemelen bunların pek işe yaramadığını keşfetmişsinizdir.

Uçukların neden olduğu ağrıyı hafifletmek için aspirin veya ibuprofen kullanmayı denediyseniz, muhtemelen bunların pek işe yaramadığını keşfetmişsinizdir. Bunun nedeni aftların iltihaptan değil, herpes simpleks 1 (HSV1) adı verilen bir virüsün neden olduğu enfeksiyondan kaynaklanmasıdır. Aspirin ve ibuprofen viral enfeksiyonlara yardımcı olmaz; bunun yerine iltihabı hedef alırlar. Bu nedenle, reçetesiz satılan bu ilaçları almak kısa vadede ağrınızı daha iyi hissettirse de, bir aft tedavisi için düzenli olarak alındığında aslında daha fazla tahrişe yol açabilir.

Ayrıca aspirin, kan sulandırıcı ilaçlar veya Advil/Motrin/Aleve (ibuprofen) gibi iltihap giderici ilaçlarla birlikte alındığında ülser veya mide kanaması riskinde artışla ilişkilendirilmiştir. Uçuğa yakalanan çoğu kişinin yaşı ve genel sağlık durumu nedeniyle bağışıklık sistemi de zayıf olduğundan, çok fazla aspirin almak, yakınımdaki bir acil bakım kliniğinde acil tıbbi bakım gerektirecek iç kanama gibi ciddi sorunlara neden olabilir.

diş eti ağrısı
Diş eti ağrınız için sitemiz üzerinden randevu alabilirsiniz.

Diş etlerinizi yatıştırmak için buz paketleri ve ısı kullanın.

Buz paketleri şişliği ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olurken, ısı kasları gevşetmeye yardımcı olur. Ağrıyan bir dişiniz varsa, 15 dakika boyunca bir buz torbası ve ardından 15 dakika boyunca bir ısıtma yastığı veya ılık su şişesi kullanmayı deneyin. Alternatif olarak, çenenizin ve diş etlerinizin etrafına sarılmış sıcak bir havlu kullanın (kendinizi yakmayın!).

Buz paketleri iltihaptan kurtulmak ve diş etlerindeki şişliği azaltmak için harikadır; ancak diş eti hastalığı veya apseli bir diş nedeniyle şiddetli ağrı yaşıyorsanız, kan damarlarını zaten olduğundan daha fazla daraltarak işleri daha da kötüleştirebileceğinden buzdan kaçınılmalıdır.

 

Sürekli diş eti ağrınız varsa diş hekiminize görünün.

Ağrı şiddetliyse bir diş hekimine görünün. Ateşiniz veya soğuk algınlığı/grip belirtileriniz (boğaz ağrısı gibi) varsa, hemen doktorunuza görünün.

 

Hafif diş eti ağrılarıyla genellikle evde başa çıkabilirsiniz, ancak ağrı devam ederse veya kötüleşirse bir diş hekimine görünün.

Diş ağrınız varsa ve ağrı hafifse, genellikle en iyisi ağrıyı evde kontrol altına almaktır. Hafif diş eti ağrısını hafifletmeye yardımcı olmak için:

  • Asetaminofen (Tylenol) veya ibuprofen (Advil) gibi reçetesiz satılan ağrı kesiciler kullanın. Bu ilaçları alırken etiket üzerindeki talimatlara uyduğunuzdan emin olun.
  • Mümkünse semptomlarınız iyileşene veya tamamen geçene kadar günde birkaç kez ılık tuzlu su gargara yapın. Gerektiğinde ağrıyan bölgenizde her seferinde 10 dakika buz parçaları da kullanabilirsiniz; bu, diş etlerinizde herhangi bir hasara veya tahrişe neden olmadan onları uyuşturacaktır. Bu yöntemler sizin için yeterince işe yaramazsa, diş hekiminizle muayenehanesinde bulunan ve özellikle sizin için daha iyi olabilecek diğer seçenekler hakkında konuşun!
Dentium Ağız Ve Diş Sağlığı Polikliniği

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

bt_bb_section_top_section_coverage_image

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.