Dentium Yazır'a Hoşgeldiniz...

 

Ağız Kanseri Nedir? Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

Mart 23, 2023

Ağız Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Ağız kanseri, ağız ve boğazı etkileyen bir kanser türüdür. Dudaklar, dil, yanak ve diş etleri dahil olmak üzere ağzın herhangi bir dokusunda gelişebilir. En yaygın ağız kanseri türü skuamöz hücreli karsinomdur, ancak başka türleri de vardır. Ağız kanserinin belirtileri arasında ağzınızda üç hafta içinde iyileşmeyen veya dişlerinizi fırçaladıktan veya baharatlı yiyecekler yedikten sonra 10 dakikadan fazla kanayan bir yumru veya ülser bulunur. Bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, derhal diş hekiminize görünün.

Ağız Kanseri Nedir?

Ağız kanseri, ağzı etkileyen bir kanser türüdür. Ağız, dudaklar ve boğazı kaplayan hücrelerde veya tükürük bezlerinde (tükürük üreten bezler) başlayabilir. Ağız kanserleri genellikle etkilenen tüm dokuyu çıkarmak için ameliyatla tedavi edilir, ardından kalan kanser hücrelerini öldürmek için radyasyon tedavisi veya kemoterapi uygulanır.

Ağız kanserleri, lenf düğümleriniz (vücudunuzda bulunan fasulye şeklindeki küçük organlar), akciğerleriniz ve karaciğeriniz dahil olmak üzere vücudunuzun diğer bölgelerine de yayılabilir.

Ağız Kanserinin Nedenleri

Ağız kanseri için aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli risk faktörleri vardır:

  • Sigara ve diğer tütün ürünlerinin içilmesi. Ağız kanserine yakalanma riski, sigara içtiğiniz yıl sayısına ve ne kadar içtiğinize bağlı olarak artar. Çiğneme tütünü, enfiye veya daldırma tütün kullanıyorsanız, riskiniz de yüksektir.
  • Düzenli olarak alkol almak (günde ikiden fazla içki). Ne kadar çok alkol alırsanız, skuamöz hücreli karsinom adı verilen bir tür baş ve boyun kanseri geliştirme şansınız o kadar artar. Bu tür, yutma sırasında yiyecek veya sıvılarla temas ettikleri ağız ve boğaz bölgesinin içindeki kısımları kaplayan düz hücreleri etkiler; ayrıca yutma sırasında doku ile yiyecek/sıvılar arasında herhangi bir temas olmayan bölgelerde de (dudaklar gibi) ortaya çıkabilir.

 

Ağız Kanseri Belirtilerinden herhangi birini fark ederseniz tedavi olunuz.

Yukarıda listelenen belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, mümkün olan en kısa sürede tedaviye başvurun. Tedavi seçenekleri kanserin türüne bağlıdır ve ameliyat, radyasyon ve kemoterapiyi içerebilir.

  • Ameliyat, diğer tedaviler denendikten sonra kalan bir tümörün bir kısmını veya tamamını çıkarmak için kullanılır. Bu, açık cerrahi (bir kesi ile) veya endoskopik rezeksiyon (ağzınızdaki deliklerden sokulan küçük aletler kullanılarak) yoluyla yapılabilir.
  • Radyasyon tedavisi, ağız veya boğaz bölgenizdeki kanser hücrelerini öldürmek için vücudunuzun dışından gelen yüksek enerjili x-ışınlarını kullanır. Radyasyon tek başına veya diğer tedaviler kendi başlarına yeterince işe yaramadıysa kemoterapi ile birlikte kullanılabilir.
  • Kemoterapi, tümörlerde bulunanlar gibi hızlı büyüyen hücreleri öldüren ancak kan hücreleri gibi normal hücreleri öldürmeyen ilaçların alınmasını içerir. Amaç genellikle tümörleri küçültmektir, böylece cerrahların daha sonra çıkarması daha kolay olur.

Ağız kanseri, tedavi edilmediği takdirde ölüme neden olabilen çok ciddi bir hastalıktır. Yukarıda listelenen belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, lütfen derhal diş hekiminize başvurun.

Dentium Ağız Ve Diş Sağlığı Polikliniği

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

bt_bb_section_top_section_coverage_image

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.