Dentium Yazır'a Hoşgeldiniz...

 

Konya Diş Eti Büyümesi

Mart 23, 2023

Konya Diş Eti Büyümesi

Diş eti büyümesi çeşitli tıbbi durumlardan kaynaklanabilir. Gingival hiperplazi veya diş eti dokusunun aşırı büyümesi bunlardan biridir. Diş etlerinin anormal şekilde büyüdüğü, kırmızı ve tahriş edici hale gelebildiği bir durumdur. Diş eti büyümesinin diğer nedenleri arasında enfeksiyonlar, enflamatuar bozukluklar ve Melkersson-Rosenthal sendromu (MRS) gibi kalıtımsal durumlar yer alır.

Gingivitis diş etlerinde kızarıklık, şişme ve iltihaplanmaya neden olur. Bunun nedeni dişlerdeki plağın diş etlerini tahriş eden toksinler üreten bakterileri barındırmasıdır.

Gingivitis ağızdaki bakterilerden kaynaklanır. Dişlerinizdeki plak, diş etlerini tahriş ederek kızarıklık, şişme ve iltihaplanmaya neden olan toksinler üreten bakterileri barındırır. Bu belirtiler genellikle hafiftir ve plağı doğru fırçalama ve diş ipi kullanma teknikleriyle temizlerseniz uzun sürmez. Ancak tedavi edilmezse, diş eti iltihabı periodontal hastalığa (diş eti hastalığı olarak da bilinir) dönüşebilir.

Periodontal hastalık, bakteri dengesizliği diş etlerinizde ve dişlerinizi destekleyen kemiklerde sadece plağın ürettiği toksinlerden kaynaklanan tahrişten daha ciddi hasara neden olduğunda ortaya çıkar – aynı şekilde mide ekşimesi de uzun süre tedavi edilmezse ülser veya mide kanserine yol açabilir.

Diş eti büyümesi, konya diş eti büyümesi, konya diş kliniği
Diş eti büyümeleriniz için sitemizden randevu alabilirsiniz.

Periferik odontojenik fibroma diş eti dokusunda meydana gelen iyi huylu bir lezyondur. Bu lezyon diş eti dokusunda tek başına ağrısız bir büyüme veya kitle olarak ortaya çıkar. Odontojenik miksoma, bağ dokusu kökenli bir başka iyi huylu lezyon türüdür. Diş etlerinde pembe, elastik kitlenin ağrısız büyümesi ile karakterizedir.

Periferal odontojenik fibroma diş eti dokusunun iyi huylu bir lezyonudur. Bu lezyon diş eti dokusunda tek başına ağrısız bir büyüme veya kitle olarak ortaya çıkar. Odontojenik miksoma, bağ dokusu kökenli bir başka iyi huylu lezyon türüdür. Diş etlerinde pembe, elastik bir kitlenin ağrısız büyümesi ile karakterizedir.

Diş eti büyümesi, aşağıdakiler gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir:

  • Periodontitis veya yakın dokulardaki diğer enfeksiyonlardan kaynaklanan kronik enflamasyon (dişeti apseleri).
  • Kötü ağız hijyeni nedeniyle diş fırçalama veya diş ipi kullanma sırasında aşırı kanama, diş etinin altında kan pıhtılarının birikmesine yol açarak zamanla bu bölgelerin şişmesine neden olur – bu durum tedavi edilmezse daha da kötüleşme eğilimindedir, çünkü mevcut pıhtıların altında yeni pıhtılar oluşmaya devam edecek ve patlayarak açılana kadar daha da büyüyerek daha fazla kanamaya neden olacaktır!

 

Melkersson-Rosenthal sendromu, genellikle ergenlik döneminde başlayan ve yüz siniri felci ile dudak ve dilde şişmeye yol açan nadir bir durumdur.

Melkersson-Rosenthal sendromu, genellikle ergenlik döneminde başlayan ve yüz siniri felci ile dudak ve dilde şişmeye neden olan nadir bir durumdur. Bu durumun nedeni tespit edilememiştir, ancak kalıtsal olabilir.

 

Diş eti büyümesinin birçok nedeni vardır

  • Diş eti kanaması (diş eti kanaması), diş etlerinden kanama yaşadığınız yaygın bir durumdur. Genellikle diş etlerinizde plak birikimi veya diş çürümesinden kaynaklanabilecek iltihaplanma veya tahrişten kaynaklanır. Tedavi edilmediği takdirde bu durum periodontal hastalığa ve diş kaybına yol açabilir. Bir diş hekimi, evde düzenli olarak dişlerinizi fırçalamanızı ve diş ipi kullanmanızı, ayrıca gerekirse florür tedavileriyle birlikte profesyonel temizlik için altı ayda bir ziyaret etmenizi önerebilir
Dentium Ağız Ve Diş Sağlığı Polikliniği

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

bt_bb_section_top_section_coverage_image

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.