Dentium Yazır'a Hoşgeldiniz...

 

Doğru ağız bakımı nasıl yapılır?

Ekim 18, 2022

Ağız bakımı, en önemli kişisel bakımlardan biridir. Günde en az iki kere yapılması gereken ağız bakımı çoğu zaman aksatılmakta. Ancak temiz bir ağız için, ağız bakımını aksatılmaması gerekir. Peki, ağız bakımı nedir?

Ağız Bakımı Nedir?

Ağız bakımı, günlük iki defa ağız temizliğinin yapılmasıdır. Ağız bakımında kullanılan malzemeler ise; diş macunu, diş fırçası, diş ipi, ağız çalkalama suyu, arayüz fırçası ve ağız duşudur. Doğru bir ağız bakımı yapmanız için bu malzemelerin eksiksiz kullanılması çok önemlidir.

Ağız bakımının önemi özellikle büyüme çağında ortaya çıkar. Ağız bakımına bebeklikten itibaren önem verilmesi gerekir. Bebeklikten itibaren ağız bakımına önem verilen çocuklarda süt dişleri yerine çıkan kalıcı dişler daha sağlıklı bir şekilde oluşması lazımdır. Bu nedenle ağız bakımında küçük yaşlardan itibaren önem gösterilmesi gereklidir.

doğru ağız bakımı nedir

 

Doğru Ağız Bakımı Nasıl Yapılır?

  • Ağız bakımı günlük rutine geçmesi gereken bir bakım olmuştur. Doğru bir ağız bakımını yapmanız için; Günde En Az 2 Kez Dişler Fırçalanması gerek!
  • Doğru bir ağız bakımı için yapılması gereken ilk şey, dişleri günde iki kez fırçalamsı gerekir. Yatmadan önce ve sabah güne başlarken dişleri fırçalamak dişleri olumsuz durumlardan sizin için korumaktadır. Yemek yedikten sonra da dişlerin fırçalanmasıyla dişleriniz yemek artıklarından temizlenmiş olmaktadır.
  • Diş fırçasının seçerken ise yumuşak olmasına özen göstermek gerekmektedir. Sert kıllı diş fırçası diş etlerinizi acıtabilmektedir.
  • Diş fırçasını klasik seçebileceğiniz gibi şarjlı ya da elektrikli de seçilebilmekte. Elektrikli diş fırçası manuel diş fırçasına göre daha etkili şekilde dişleri temizlemektedir.
  • Oral B 3D White Luxe Titreşimli Diş Fırçası Ekstra Yumuşakile birlikteyetkin bir ağız bakımınakavuşmak bir tık öteniz olur.
  • Diş macununu ise mercimek büyüklüğünde sıkmanız yeterlidir.

Diş İpi Kullanılmalı!

Diş ipi kullanımı, doğru bir ağız bakımının olmazsa olmazındandır. Diş ipleri, diş fırçasının temizleyemediği noktaları temizlemektedir. Ayrıca diş ipleri, dişlerde plak oluşumu riskini en aza indirmeye yardımcı olur. Yemek kalıntılarını da en iyi diş ipleri temizlemektedir.

doğru ağız bakımı nedir

 

 

Ağız Çalkalama Suyu Kullanılmalı!

Ağız kokusunu en iyi ağız çalkalama suları engeller. Ağız çalkalama suları, ağzı bakımına adapte edilmesi gerekir. Böylelikle ferah bir nefese de kavuşulmaktadır. Hekimler , ağız çalkalama sularını 30-60 sn. arası gargara yaparak kullanılması gerektiğini önerilmektedir.

Diş Arayüzleri Temizlenmeli!

Klasik diş fırçaları, diş aralarına erişilemez. Diş aralarını temizlemek için arayüz fırçaları üretilmekte. Arayüz fırçalarını kullanarak doğru bir ağız bakımına ulaşılabilir.

Ağzı Duşu Kullanılmalı!

Ağız duşları ağzı bakımı için çok büyük bir konfordur. Hava ile suyu tazyikli bir şekilde dişlerin üzerine sıkarak kullanılır. Diş fırçasının eksik bıraktığı yerlerin hijyenini sağlamaktadır. Doğru bir ağız bakımı için kullanılması önerilmektedir.

Dentium Ağız Ve Diş Sağlığı Polikliniği

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

bt_bb_section_top_section_coverage_image

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.