Dentium Yazır'a Hoşgeldiniz...

 

Diş Teli, Diş Teli Fiyatları 2022

Tüm20 Yaş ÇekimiAğız KokusuAğız Ve Diş SağlığıAnkiloglossiBebeklerde Diş Çıkarmadil bağıDişDiş BeyazlatmaDiş ÇekimiDiş Çekimi Sonrası SüreçDiş Çekimi Sonrası Yemekdiş etiDiş Eti BüyümeleriDiş Eti ÇekilmeleriDiş Eti HastalıklarıDiş İpi KullanımıDiş KaplamaDiş Taşı TemizliğiDiş TeliEstetik Diş HekimliğiEstetik DolgularGenelGömülü Diş ÇekimiGülüş TasarımıHepsiİmplantOrtodontiPeriodontoloji

Diş Teli

Diş teli tedavisi; diş ve çene eklemlerinde ki düzensizliklerde, diş çapraşıklıklarının giderilmesinde, gülüş tasarımında ve diğer gerekli olan diş tedavilerinin uygulanabilmesi için diş çene anatomisi  düzenlenmesinde uygulanan tedavi yöntemidir. Bu tedavi yönteminde dişlerin üzerine yerleştirilen raket adlı kulplara geçirilmiş olan metal bazlı diş tellerinin yardımıyla belirli oranda sürekli güç uygulanarak, dişler de ki düzeltme işlemi yapılır. Diş teli tedavisi uzun süreli, dişlere uygulanan kuvvetin belirli aralıklarla yeniden ayarlanmasını gerektiren bir tedavi yöntemidir.

beautiful young womman with teeth braces
Koruyucu ortodonti nedir?

Dişlerin sürmesinde doğanın çok hassas bir koordinasyon ve titizliği vardır. Bizim yapmamız gereken bu düzenin mümkün olduğunca bozulmasını engellemek. Doğal gidişatı bozmamak için herşeyi yapmaktır.

Ortodontik tedavi ile birçok problem çözülebilmektedir. Fakat bu problemler oluşmadan önleyebilmek en idealidir. Çocuklarda süt dişlenme dönemi bir çok veli tarafından; süt dişlerinin döküleceği ve altından daimi dişlerin geleceği düşüncesiyle çok önemsenmese de çocuğun gelecek dişlenme dönemi için etkisi çok büyüktür. Bu dişlerin ara yüzlerinde oluşacak çürükler bile dişleri birbirine daha çok yaklaştırarak çene arkında yer kaybı ve buna bağlı daimi dişlenmede çapraşıklığa neden olmaktadır. Özellikle süt dişi çekimlerinde bu kayıp çok daha büyük boyuttadır. Koruyucu tedaviler ile sorunlar tespit edilip gerektiğinde uygulanacak sabit ve hareketli yer tutucu, dolgu ücretleri ; ilerleyen zamanda gereken ortodontik tedavi ihtiyacını büyük oranda azaltmaktadır. Hasta ve aile diş teli tedavisi ücreti ile kıyaslandığında koruyucu tel tedavileri ile çok daha uygun şekilde işlem tamamlanmaktadır.

Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Diş telleri istenen yönde, belirli zaman boyunca , sürekli olarak güç uygulama prensibiyle çalışmaktadır. Diş teline uygulanan güç çok fazla olursa dişe ve dişi çevreleyen dokularda hasar ortaya çıkarabilir.

Dişlerdeki istenilen şekillerin oluşması için sürekli ve hafif basınç uygulanmalıdır. Dişlere yapışan ve üzerinde tellerin geçmesi için delikler bulunan aparatlara raket adı verilmektedir. Braketler sürekli olarak dişlere yapışık durduklarından 24 saat tedaviye katkı sağlarlar. Braketlere tutturulan tel normal durumuna geri dönmek için dişlere belirli oranda güç uygular bu güç sayesinde dişler zamanla istenilen konuma gelirler.

Ortodonti tedavinin amacı dişlerinizi kemik içersinde hareket ettirmeye çalışmaktır ancak bu hareket bir kaç gün içerisinde olmaz. Dişlerin kemik içersinde ki hareketleri ayda 1-2 mm kadardır. Diş teli tedavisinin bazı aşamalarında hastalardan elastik ajanlar kullanılması istenebilir. Bu lastikler doktora gitmeden kişilerin kendi kendine değiştirebileceği lastiklerdir. Dişlerin istenilen noktaya yönlendirilmesinde yardımcı olurlar.

Diş Teli Tedavisi Ne Zaman Yapılır? 

Uluslararası Ortodonti Birliği’nin tavsiyesine göre 7 yaş grubu bütün çocukların ortodontik kontrollerden geçmelerini önermektedir. Bu kontrol sayesinde dişler de ki gelişim sorunlarını erken yaşta belirleyip ve yer tutucu gibi önleyici girişim gerektiren durumlar kolaylıkla teşhis edilebilir.

Erken yaşta fark edilebilen sorunları, tedavi ederek ilerde oluşabilecek büyük sorunları engelleyebilirsiniz. Genel olarak tedavilere 10-12 yaş öncesi başlanılmaz. İlk randevunuzda tedavi olmasa bile yapılan muayeneler ve çekilen röntgenler büyümenin ve gelişiminin izlenebilmesi açısından, bir sonraki randevu ve hastalığınızın izlenebilmesi, takibi için çok değerlidir.

Diş Teli Tedavisi Ne İşe Yarar ?

thumbs b c a112fe15f8b1c072b6d138daf3a77e26Dişlerin bozuklukları ve çarpışık olmaları genellikle çene yapısında olan daralmalar ve anatomik bozukluklardan dolayıdır. Çene yapıları dar ve kısa olan kişilerde, dişler gelişmek için yeterli alana sahip olamazlar bu yüzden çarpışır şekilde gelişimlerini sağlarlar. Yine bazı kemik ve diş hastalıklarında, ağız kuruluğu ile sonuçlanan uyku apnesi hastalığı, geniz eti ve burun problemleri gibi hastalıkların sonucunda dişlerde çapraşıklık görülebilir.

Çenedeki darlık ve kısalık sorununu tel tedavisi ile çözebilirsiniz. Bu tedavi ile ağız içersinde dişlerin rahat gelişimi için uygun alan yaratılır ve dişin doğru pozisyona gelmesi sağlanır. Kozmetik gülüş tasarımı amacıyla da sık sık kullanılan bir yöntemdir.

Bu sorunların yanı sıra üst ve alt çenenin pozisyonel ve yapısal yönden uyumlu olmamaları, ağzın kapatılmasına rağmen üst üste tam oturmamaması (maloklüzyon) gibi durumlarda diş teli tedavisi çene yapınızı uygun anatomik konuma getirmeye yardımcı olur.

Diş Telini Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Tel tedavisi sonrası, gıda alımı raket çevresinde gıda artıkları birikebildiğinden, ağız hijyenine ekstra olarak dikkat edilmesi gerekir. Her yemek sonrası dişlerinizi fırçalamanız tavsiye edilir. Florürlü ağız bakım sularının kullanılması faydalıdır. Özel tasarım diş fırçalarını veya yumuşak sertlikte olan diş fırçalarının kullanılması, ağız hijyeni açısından önemlidir

Diş telini kullanırken, hastaların diş teline zarar verebilecekleri ve plak oluşturmaya ortam hazırlayacak gıdalardan uzak durmaları gerekir. Bu kapsamda buz, kuruyemiş, patlamış mısır, sert şeker ve çikolatalar, sakız, elma, havuç gibi sert yüzeye sahip gıdaların ve kraker tarzı tüketildiği zaman ağız içersinde parçacık bırakabilen gıdalardan diş teli tedavisi boyunca uzak durmaları veya tüketimlerini sınırlandırmaları tedavinin sağlıklı, başarılı olması açısından önemlidir.

Tel takılması ağrılı bir süreç mi?

Tel tedavisi aşamalarını ilk baştan alırsak sabit braketler üzerinden örnek veriyorum. Braketleri dişlere yapışan kutucuklar olarak düşünebiliriz. Bu yapıştırma işlemi sırasında herhangi bir anestezi vb. hasta konforunu etkileyen eleman kullanılmaz, normal dolgu işlemlerinden farklı olarak dişlerde bir aşındırma da yapılmaz. Dolgu işlemine benzer malzemeler kullanılır. Sonrasında braketlerin içinden geçecek olan tel küçük elastikler yardımıyla braketlerin üzerine yerleştirilir ve tedavi başlar.

İlk zamanlarda yaklaşık 10 güne kadar yabancılık çekilmesi kaçınılmazdır. Sonrası kontrollerde uygulanacak kuvvetler ile diş hareketine bağlı ufak geçici ağrılar oluşabilmektedir. Sonuçta dişerdeki hareketlerin fizyolojik yansımaları olacaktır. Fakat şiddetli ağrı, diş etinize, dudağınıza batan bir tel olduğunda hekiminizle iletişime geçilmelidir.

girl with braces teeth smiling happy 
Diş Teli Tedavisi Süresi Ne Kadardır ?

Tel tedavisinin süresi diş ve çene yapısına, hastanın genel sağlık durumlarına, dişlerin veya çene yapılarında ki bozuklukların şiddetine, dişlerin tedaviye yanıtlarını, hastanın tedaviye yanıtın ve tedavi tipine göre değişkenlik göstermektedir. Tel tedavisinin ortalama uygulama süreleri 1-3 yıl olsa bile hastanın durumuna göre değişiklik gösterebilir. Tedavi süresi sona erdikten sonra bazı hastaların an az 6 aylık süre boyunca retainer adı verilen destek retansiyon aparatlarını kullanması gerekir. Ortodontist, tedavi süresi boyunca her ay hastayı düzenli takip ederek tedavi takibini sağlar ve olumsuz gördüğü durumlarda diş telinde düzenlemeler yaparlar.

Diş Teli Fiyatları 2022

Diş teli fiyatları tel takılacak dişlerin durumuna göre farklılık arz etmektedir. Bazı durumlarda sadece alt dişlere veya sadece üst dişlere diş teli takılması yeterli olmaktadır. Konya Dentium Yazır Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği ile iletişime geçerek muayenenizin ardından kişisel olarak diş teli fiyatı bilgilendirmesi alabilirsiniz.

Dentium Ağız Ve Diş Sağlığı Polikliniği

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

bt_bb_section_top_section_coverage_image

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.