Dentium Yazır'a Hoşgeldiniz...

 

Diş Beyazlatma Nedir? Diş Beyazlatma Fiyatları 2022

Şubat 18, 2022

diş beyazlatma öncesi ve sonrası

 

Diş beyazlatma işlemi veya düzenli bakım ile elde edilen beyaz ve sağlıklı dişler gündelik yaşamda temiz , güzel bir görünüm ve özgüven sahibi olma noktasında büyük bir öneme sahip olur. İnsanlar ile diyalog kurarken ilk göze çarpan odak noktalarından olan dişlerin her zaman için beyaz ve bakımlı olması karşı tarafta bırakılan intiba açısından da çok önemlidir. Toplum içerisinde çekinmeden rahatça gülümseyebilmek her insanın isteyeceği ve hakettiği bir şey olduğundan diş beyazlatma işlemi sıklıkla tercih edilen bir işlemden biridir. Diş beyazlatma işlemi genellikle diş taşı temizliği ile çok sık karıştırılmaktadır. Ancak iki işlem arasında büyük farklar bulunur.

Diş taşı temizliği dişin üzerine yapışan ve bakteriler için tam bir yuva olan tartarın yani diş taşının profesyonel aletler ile temizlenmesi işlemi olmuştur. Bu işlem estetik amaçlı yapılmasının yanında genellikle oluşabilecek enfeksiyonları, diş eti hastalıklarını önlemek gibi sebepler ile yapılır.

Diş Beyazlatma Nedir?

Diş beyazlatma, zamanla beyazlığını kaybetmiş dişlerin eski görünümüne kavuşması için uygulanan beyazlatma işleminden biridir. Zamanla dişlerde bulunan mine tabakası daha fazla gözenek içeren bir yapı haline gelmektedir. Çay, kahve, sigara, antibiyotik ilaçlar ve benzeri diş rengini değiştiren maddelerin kullanılması sonucunda mine tabakasında oluşan leke ve renkleşmelerden kaynaklı estetik rahatsızlık sonucu diş beyazlatma yöntemlerine başvurulmaktadır.

Diş beyazlatma işlemi için çok fazla kişi diş beyazlatan ürün ya da yöntemleri ararken”diş beyazlatma jeli“, “diş boyama” işlemi “diş beyazlatma makinesi” gibi ürünleri ve makineleri araştırmakta ve bu ürünleri diş hekimi kontrolü dışında uygulamak istenmektedir. Böyle bir durum kesinlikle sağlıklı ve güvenilir bir durum söz konusu değildir. Doğal diş beyazlatma işlemi diş hekimi kontrolünde gerçekleştirilmesi gerekir. Kesinlikle diş hekimi kontrolü olmadan jel, boya gibi ürünleri kullanmanızı tavsiye etmemekteyiz. Jel ile diş beyazlatma gibi işlemler dişlerinizde kalıcı hasarlar bırakabilir. En etkili ve sağlıklı diş beyazlatma işlemi doktor kontrolünde gerçekleşen işlem olmuştur.

Diş Beyazlatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Diş beyazlatma işlemi ev tipi ve ofis tipi olmak üzere iki farklı uygulama ile yapılır.  Her iki beyazlatma işleminde de ilk olarak kişinin genel ön muayenesi yapılmaktadır. Eğer işleme engel oluşturabilecek bir rahatsızlık söz konusu değilse hangi beyazlatma işleminin yapılacağına karar verilmektedir. Hangi işlem olacağına beyazlatma işleminin tamamlanma süresi ve istenilen beyazlatma derecesi göz önünde bulundurularak ve diş hekiminin bilgilendirmesi neticesinde karar verilmektedir.

Ev Tipi Diş Beyazlatma (Home Bleaching)

Diş Beyazlatma Ev Tipi

En çok tercih edilen beyazlatma işlemi ev tipi diş beyazlatmasıdır ve bu işlemde diş hekimi kontrolü altında yapılır. Yapılan muayene neticesinde ev tipi diş beyazlatmaya karar verildiği takdirde, diş hekimi hastanın alt ve üst çene ölçülerini alınır, daha sonra hastanın çene yapısına uygun ölçülerde ince, şeffaf ve dişleri tam olarak saran plaklar laboratuvarda hazırlanmaktadır. Diş renginin olması istenen renk tonlarına göre diş hekimi plaklar ile beyazlatıcı jeli hastaya vererek nasıl kullanacağı hakkında bilgilendirmelerde bulunmaktadır. Hasta hazırlanan bu plağın içerisinde hekimin söylediği miktarda jeli uygulayarak dişleri üzerine yerleştirilir. Jelin diş etlerine zarar vermemesi için plaktan taşan kısım nemli bir pamuk yardımı ile temizlenmektedir.

 

Ofis Tipi Diş Beyazlatma

diş beyazlatma işlemi

Diş kliniklerinde diş hekimi tarafından lazer ışınları yardımı ile uygulanan bir beyazlatma yönteminden birisidir. Ofis tipi diş beyazlatma işleminde diş hekimi ilk olarak, dişler kurutulduktan sonra beyazlatma jelinin zarar vermemesi için diş etlerine koruyucu jel sürülür ve ışık yardımı ile dondurulmaktadır. 3–5 mm kalınlığında ışıkla sertleşen jel bir bariyer işlevi görür. Bu jel diş eti ile diş arasında bir mesafe oluşturulmaktadır. Bir süre beklemeden sonra dişlerin her noktasına temas edecek şekilde beyazlatma jeli sürülür ve hızlı aktif edilebilmesi için UV ışınına maruz bırakılmaktadır.

Ürün tipine bağlı olarak beyazlatma seansı 20-40 dakika aralığında sürer. Dişin durumuna göre beyazlatma işlemi birkaç seans sürebilir. Diş hekiminin uygun gördüğü seans sonrasında istenilen beyaz dişlere sahip olunmaktadır.

Beyazlatma işleminin istenilen şekilde ve sağlıklı bir sonuç alınabilmesi için seans sonrası 48 saat dişte leke bırakacak yiyecek ve içeceklerin tüketilmesinden kaçınılması gerekir.

 

Diş Beyazlatma Sonucu

Dentium Ağız Ve Diş Sağlığı Polikliniği

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

bt_bb_section_top_section_coverage_image

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.